Apple iPhone 5S kontra iPhone 5 – sprawdźmy, czy najnowszy iPhone jest wart aktualizacji!

To będzie około miesiąca od Apple najnowszej generacji iPhone 5C i 5S zadebiutował oficjalnie w Indiach i wciąż widzę ludzi zdezorientowanych, który iPhone byłby najlepszy dla nich i czy warto uaktualnić z ich obecnego iPhone’a, zwłaszcza jeśli jest to iPhone 5. Ponieważ pod względem kosmetycznym nie ma wielkiej różnicy między telefonem iPhone 5 a iPhone 5S, zagłębmy się w szczegóły obu urządzeń i sprawdźmy, czym różnią się od siebie, aby stwierdzić, czy warto je uaktualnić.

clip_image002

Zanim szczegółowo omówimy różnice między telefonami iPhone 5 i 5S, poniżej prezentujemy dane techniczne obu urządzeń z lotu ptaka.

Funkcje Apple iPhone 5S Apple iPhone 5

Zapowiedź

Wrzesień 2013 r

Wrzesień 2012 r

Typ wyświetlacza & rozmiar 4″ Wyświetlacz IPS LCD z podświetleniem LED 4″ wyświetlacz IPS LCD z podświetleniem LED
Rozdzielczość ekranu & Gęstość pikseli 640×1136 pikseli, gęstość pikseli 326 PPI 640×1136 pikseli, gęstość pikseli 326 PPI
Wymiary & Waga 123.8 x 58.6 x 7.6 mm 112 gramów 123.8 x 58.6 x 7.6 mm 112 gramów
System operacyjny iOS 7 iOS 6 (z możliwością aktualizacji do iOS7)
Aparat główny 8 MP z autofokusem, dwutonowa lampa błyskowa LED, film FULL HD z prędkością 30 klatek na sekundę
Rozmiar sensora 1/3″

8 MP z autofokusem i (pojedynczą) lampą błyskową LED Wideo Full HD @ 30 FPS
1/3.Rozmiar czujnika 2″

Dodatkowa kamera 1.2 MP, nagrywanie wideo – 720p @ 30 FPS 1.2 MP, nagrywanie wideo – 720p @ 30 FPS
Procesor Apple A7, Dual-Core 1.3 GHz & Moc VR Czterordzeniowy układ graficzny Apple A6, dwurdzeniowy 1.3 GHz & Potrójny rdzeń graficzny Power VR SGX
PAMIĘĆ RAM 1 GB DDR 3 1 GB DDR2
Opcje pamięci 16/32/64 GB 16/32/64 GB
Opcje kolorów Kosmiczna szarość, Biały/srebrny, Złoty Czarny/Płaski, Biały/Srebrny
Opcje łączności GPRS, EDGE, 3G, 4G LTE, Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth v4.0, USB v2.0 GPRS, EDGE, 3G, 4G LTE, Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth v4.0, USB v2.0
Bateria Niewymienna bateria 1560 mAh Niewymienna bateria 1440 mAh
Dodatkowe funkcje Czujnik linii papilarnych
Cena (16 GB) Rs. 53,500 Rs. 44,500
(32 GB) Rs. 62,500 Rs. 48,500
(64 GB) Rs. 71,900 Rs. 53,500

Z powyższej tabeli można już zdać sobie sprawę, że nie ma prawie żadnej różnicy między obu urządzeń, oczywiście z wyjątkiem ich cen i kilka żargonów używanych, takich jak 64-bitowy procesor, skaner linii papilarnych, różne modele procesorów, itp. Kontynuując ten wpis, pomożemy Ci zrozumieć te żargony i stwierdzić, czy warto wydać 53 tysiące na najnowszą generację iPhone’a.

Ekran, wzornictwo & Wyświetlacz

iPhone 5S jest niemal identyczny jak jego starsze rodzeństwo, czyli iPhone 5, i może rozczarować osoby, które korzystały już z iPhone’a 5 i oczekują, że telefon nowej generacji będzie miał inny wygląd. Jednak dzięki nowemu skanerowi linii papilarnych wbudowanemu w urządzenie, wokół przycisku Home pojawiła się srebrna obwódka, która sprawia, że iPhone 5S wygląda nieco inaczej, przynajmniej gdy patrzy się na niego uważnie i z bliska. Po odwróceniu obu urządzeń widać jeszcze jedną drobną różnicę między nimi, tj.e. lampa błyskowa LED. Starszy iPhone 5 ma pojedynczą lampę błyskową LED, natomiast nowszy iPhone 5S ma podwójną lampę błyskową LED. Poza tym wszystkie inne parametry pozostają takie same – aluminiowy korpus o wymiarach 123 cm.8 x 58.6 x 7.6 mm i waga 112 gramów. Nie tylko to, nawet rozmiar ekranu i rozdzielczość ekranu obu urządzeń pozostaje taka sama, czyli 4-calowy wyświetlacz IPS LCD z podświetleniem LED i pojemnościowym ekranem dotykowym oraz rozdzielczością ekranu 640 x 1136 pikseli, co daje efektywną gęstość pikseli około 326 PPI. Jednak kolejnym drobnym dodatkiem kosmetycznym do iPhone’a 5S jest jego dostępność w nowym kolorze – „złotym”.

obrazek_klipu004

(Przód) & Widok z tyłu iPhone’a 5S & 5. Kredyty zdjęć – V3.co.uk)

W związku z tym nie ma prawie żadnej różnicy między oboma urządzeniami. Przejdźmy do następnej części i sprawdźmy, co kryje się pod maską obu urządzeń.

Specyfikacja sprzętowa, pamięć masowa & Bateria

iPhone 5S jest wyposażony w najnowszej generacji chipset Apple A7 o wymiarach 1.Dwurdzeniowy procesor 3 GHz i procesor graficzny Power VR Quad-Core w przeciwieństwie do starszego procesora A6 w iPhone 5, który jest zasilany przez 1.Dwurdzeniowy procesor centralny 3 GHz i trójrdzeniowy procesor graficzny. Oczywiście, jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem i możesz wykorzystać większą moc obliczeniową, tylko wtedy zauważysz różnicę między tymi dwoma urządzeniami.

Jednak dodatkową zaletą układu A7 w telefonie iPhone 5S jest to, że jest on zbudowany w architekturze 64-bitowej, dzięki czemu jest to pierwszy na świecie smartfon z 64-bitowym procesorem. Kolejną istotną cechą sprzętową iPhone’a 5S jest czytnik linii papilarnych wbudowany w przycisk Home, który w inteligentny sposób skanuje odcisk palca i umożliwia autoryzację płatności iTunes przez proste stuknięcie przycisku Home, co ostatecznie eliminuje konieczność wpisywania długiego ciągu alfanumerycznego za pomocą klawiatury.

Pamięć masowa
Jeśli chodzi o pamięć masową, oba urządzenia są dostępne w 3 wariantach: 16/32/64 GB, a iPhone 5S kontynuuje trend nieobsługiwania opcji rozszerzalnej pamięci.

Bateria
Bateria iPhone’a 5S jest nieco lepsza i ma pojemność 1560 mAh w porównaniu z 1440 mAh w iPhonie 5, co przekłada się na około 25 godzin dodatkowego czasu czuwania lub 2 godziny czasu rozmów w telefonie iPhone 5S.

Oprogramowanie, aplikacje & Funkcje
Jeśli chodzi o oprogramowanie i system operacyjny tych urządzeń, iPhone 5S działa na najnowszym mobilnym systemie operacyjnym firmy Apple – iOS 7, podczas gdy jego odpowiednik – iPhone 5 ma preinstalowany system iOS 6. Jednak nawet iPhone’a 5 można zaktualizować do systemu iOS 7 za pomocą jednego stuknięcia.

Aparat i funkcje multimedialne

Oprócz układu graficznego i procesora centralnego, to właśnie kamera jest tym, co odróżnia iPhone’a 5S od iPhone’a 5. Rozmiar czujnika w tylnym aparacie 5S to 1/3″ w przeciwieństwie do 1/3.2″ w telefonie iPhone 5, w wyniku czego model 5S robi lepsze zdjęcia w porównaniu z telefonem iPhone 5. Jak wspomniano wcześniej, główny aparat w 5S ma również podwójną lampę błyskową LED, podczas gdy ‘5′ ma pojedynczą lampę błyskową LED, która robi lepsze zdjęcia przy słabym oświetleniu. Jednak rozczarowujące jest to, że oba aparaty posiadają aparat 8 MP, który robi zdjęcia w rozdzielczości 3264×2448 pikseli i nagrywa filmy w formacie Full HD (rozdzielczość 1080×1920 pikseli). Jeśli chcesz zobaczyć rzeczywistą różnicę w wydajności aparatów obu urządzeń, odwiedź stronę Porównanie aparatów Austina Matta w którym zamieścił swoje wyczerpujące porównanie wyników obu aparatów w urządzeniach. Inne funkcje aparatu w obu urządzeniach pozostają takie same, w tym &#8211 jednoczesne nagrywanie zdjęć i wideo, dotykowa regulacja ostrości, geolokalizacja, wykrywanie twarzy/uśmiechu, panorama HDR i zdjęcia. Ale skoro już o tym mowa,

Oba urządzenia mają też 1.dodatkowa kamera 2 MP HD (720p) na twarzy, która może być używana do rozmów twarzą w twarz i wykonywania połączeń wideo.

Jeśli chodzi o możliwości multimedialne tych urządzeń, ponieważ oba telefony działają na tym samym systemie operacyjnym, oba mają takie same możliwości multimedialne.

Ceny

Apple po raz kolejny udowodniło, że nadal będzie utrzymywać wysokie ceny swoich produktów, a z powyższej tabeli można już wywnioskować, że jest to dziwne Apple iPhone 5S cena w Indiach. Podczas gdy wersja 5S o pojemności 16 GB kosztuje Rs. 53 500, wersje 32 GB i 64 GB są wyceniane na Rs. 62 500 i Rs. 71,900. Nazywamy ceny tych urządzeń dziwacznymi, ponieważ nie ma różnicy między 3 wersjami iPhone’a 5S, poza opcjami pamięci masowej, a użytkownik w końcu płaci Rs. 9000 i Rs. 18 000 za dodatkową pamięć o pojemności odpowiednio 16 GB i 48 GB. Czy nie sądzisz, że ceny tych urządzeń są bardzo niesprawiedliwe??

Nasz werdykt

Jak już pewnie zdążyłeś się zorientować, nie ma zasadniczej różnicy między iPhone’em 5S a iPhone’em 5, jeśli pominąć ulepszony procesor i funkcje skanowania linii papilarnych. Płacenie wyższej ceny tylko za ulepszony procesor nie ma sensu, jeśli nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem lub miłośnikiem gier, który nie potrafi nawet wykorzystać potężnego procesora i szybkości iPhone’a 5. Jeśli chodzi o technologię skanowania linii papilarnych, to z pewnością jest to pierwsza w branży i kusząca funkcja, którą warto wypróbować, ale powiedzmy, że technologia ta jest na bardzo niedojrzałym etapie i można z niej korzystać tylko podczas płacenia za zakupy w iTunes. Miejmy nadzieję, że zewnętrzni programiści wymyślą jakieś innowacyjne funkcje, które uczynią tę technologię bardziej interesującą i użyteczną. Osobiście rzecz biorąc, Apple naprawdę mnie rozczarował iPhone’em 5S i byłoby mi bardzo trudno zasugerować komukolwiek iPhone’a 5S.

Daj nam znać, co sądzisz o nowych urządzeniach? Czy zamierzasz zmienić telefon na iPhone’a 5S??

Jak oceniasz artykuł?
Biblioteka