Czy wirusy zainfekowały Twój komputer Mac?? 5 niezawodnych rozwiązań do wykrywania i usuwania złośliwego oprogramowania

Na każde 10 wirusów tworzonych i rozpowszechnianych w sieci około 9 z nich jest przeznaczonych do atakowania komputerów PC. To oznacza, że tylko 1 na 10 z nich jest przeznaczony dla komputerów Mac, ale biorąc pod uwagę, że w 2016 r. codziennie pojawia się 200 000 nowych złośliwych programów, właścicielom komputerów Macintosh nie jest do śmiechu. Tyle nowych złośliwych programów każdego dnia to 2 000 zarezerwowanych każdego dnia dla komputerów Mac, co daje około 730 000 rocznie.

Choć komputery Mac są trudniejsze do zainfekowania wirusami niż komputery PC, nie oznacza to, że są nieomylne. Ataki ukierunkowane na właścicieli komputerów Mac są bardziej wyspecjalizowane i dostosowane do ich potrzeb, ponieważ muszą obejść specyficzne zabezpieczenia komputerów Mac, a także bazę klientów, którzy są zazwyczaj skłonni wydać więcej pieniędzy na komputery, co oznacza wyższy poziom dochodów i więcej łupów do zdobycia.

Na szczęście istnieje wiele sposobów wykrywania i usuwania złośliwego oprogramowania z komputerów Mac, zanim spowoduje ono zbyt wiele problemów. Jeśli masz choćby niewielkie podejrzenia, że Twój komputer Macintosh może być zainfekowany wirusem, sprawdź te narzędzia i sprawdź oprogramowanie antywirusowe dla komputerów Mac, aby mieć pewność, że jesteś chroniony przyszłość.

Oznaki, że Twój Mac jest zawirusowany:

Komputery Mac i PC mają Tona różnicy między nimi, ale to wciąż komputery, a komputery mają tendencję do zachowywania się w określony sposób, gdy coś je niepokoi. Oto cztery niezawodne sposoby, aby poznać, że do systemu Mac dostało się coś, co zdecydowanie nie powinno się tam znaleźć.

  1. Na pulpicie pojawiają się nowe programy lub aplikacje, z którymi nie jesteś zaznajomiony. Nawet jeśli pobierasz programy o 4 nad ranem.m., przypomnisz sobie, co powinno, a czego nie powinno być na Twoim biurku. Nowe ikony zwykle sugerują, że jakieś oprogramowanie szpiegujące lub inny złośliwy program wykradł się z prawdziwego pobrania i zainstalował się bez pozwolenia.
  2. Reklama na pulpicie. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do wszelkiego rodzaju irytujących reklam pojawiających się podczas odwiedzania niektórych stron internetowych, ale kiedy pojawiają się one na pulpicie, wiadomo, że coś jest nie tak.
  3. Programy otwierają się lub zamykają bez Twojego udziału. Duch w maszynie? Bardziej prawdopodobne, że wirus sieje spustoszenie w procesach.
  4. Twój Mac działa wolno. Każdy komputer od czasu do czasu laguje, ale jeśli dzieje się to zaraz po uruchomieniu lub gdy masz otwartych tylko kilka aplikacji, coś jest nie tak.

Samodzielne usuwanie wirusów z komputerów Mac

Komputery Mac to sprytne urządzenia, które często same potrafią poradzić sobie z problemami związanymi z wirusami. Te trzy programy mogą rozwiązać wiele problemów związanych ze złośliwym oprogramowaniem.

  • Xprotect: Jest to wbudowany skaner antywirusowy dla komputerów Mac. Po włączeniu tej funkcji skanuje ona wszystko, co zostało pobrane z Internetu, i informuje o zainfekowanych plikach, z możliwością wysłania ich prosto do kosza.
  • Kwarantanna plików: Jest standardem w komputerach Mac od czasu wydania systemu OS X Leopard. Usuwa podejrzane pliki z systemu i wysyła ostrzeżenie, jeśli spróbujesz je otworzyć.
  • Gatekeeper: Działa jak firewall dla aplikacji. Jeśli spróbujesz zainstalować coś, co nie ma Developer ID ze sklepu Apple, zostanie to zablokowane.

Usuwanie wirusów innych firm z komputerów Mac

Jeśli systemowe programy antywirusowe nie dają sobie rady, skorzystaj z niezawodnego skanera złośliwego oprogramowania dla komputerów Mac innej firmy. Może to kosztować kilka dolarów miesięcznie, ale spokój ducha i czysty, sprawnie działający komputer są tego warte.

Jak oceniasz artykuł?
Biblioteka