Podręcznik czyszczenia i optymalizacji komputera Mac dla początkujących

Photo Credit: Pexels

Mac powinien być czysty i wolny od zbędnych elementów, dzięki czemu będzie działał jak dobrze naoliwiona maszyna. Możesz zwolnić Twoje miejsce i zostaw więcej miejsca na szybkie surfowanie i płynne pobieranie plików, porządkując swój komputer Mac za pomocą tych ośmiu wskazówek.

1. Uaktualnij oprogramowanie

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest gruntowne wyczyszczenie komputera Mac od środka. Zacznij od aktualizacji przestarzałego oprogramowania i sprawdź zabezpieczenia, aby chronić swój komputer Mac.

2. Wyczyść swoje programy

Gdy otwierasz i uruchamiasz komputer Mac, może się na nim dużo dziać. Przyczyną opóźnień mogą być programy, które ładują się automatycznie po otwarciu komputera, co na dłuższą metę wyczerpuje baterię. Zmień ustawienia, a jeśli nie są potrzebne, usuń je.

3. Sprawdź swoje aplikacje

Aplikacje mogą pochłaniać dużo energii komputera. Jeśli zauważysz, że Twoje urządzenie jest wypełnione aplikacjami, których nie używasz, zwolnij miejsce i uruchom swoje urządzenie, pozbywając się nieporęcznych aplikacji.

4. Wyrzuć pliki do pobrania

Często zapominamy o tym, co pobraliśmy i pozwalamy, aby pliki i dokumenty się gromadziły. Twój folder z plikami do pobrania może zajmować dużo miejsca i sprawiać, że Mac działa wolniej niż zwykle. Przejrzyj swój folder z plikami do pobrania i usuń niepotrzebne kopie oraz duplikaty, jeśli je posiadasz.

5. Wyczyść dysk

Dysk pamięci masowej to kolejny obszar, któremu nie poświęca się tyle uwagi, na ile zasługuje. Rzeczy mogą się nagromadzić i obniżyć wydajność Twojego urządzenia. Spróbuj ustalić harmonogram aktualizacji oprogramowania wyczyść swoją pamięć masową dysk regularnie. Im więcej ich przechowujesz, tym więcej powinieneś ich przejrzeć i wyczyścić, upewniając się, że Twój dysk nie jest przepełniony.

6. Wyrzuć pamięć podręczną

Jeśli dużo czasu spędzasz w Internecie, warto dobrze wyczyścić pamięć podręczną. Wiele rzeczy jest zapisywanych w każdej odwiedzanej witrynie, więc prawdopodobnie masz mnóstwo odpadów. Aby wyczyścić pamięć podręczną komputera Mac, wykonaj następujące kroki:

  1. Otwórz przeglądarkę Safari i przejdź do zakładki ‘Preferencje.’
  2. Przejdź do karty Zaawansowane i włącz opcję ‘Pokaż menu Rozwiń na pasku menu.’
  3. Na pasku menu Safari kliknij ‘Rozwijanie” i wybierz ‘Opróżnij cache.

7. Sprawdź procesor

To zawsze dobry pomysł, aby Sprawdzanie aktywności procesora i sprawdź, które programy zajmują najwięcej zasobów na Twoim urządzeniu. Gdy wiele programów jest używanych jednocześnie, obciążenie procesora jest wysokie, a Mac nie działa tak płynnie i szybko. Jeśli zauważysz, że programy zużywają dużo CPU, dobrym pomysłem może być ich zamknięcie, wstrzymanie lub całkowite usunięcie.

8. Opróżnij kosz

Na koniec warto wyrzucić śmieci. Użytkownicy komputerów Mac często zapominają o swoich koszach na śmieci, myśląc, że nie powodują one żadnych problemów. Jednak kosz na śmieci może obciążać komputer i spowalniać jego działanie. Możesz przejrzeć pliki i dwukrotnie sprawdzić, czy chcesz je usunąć z urządzenia. Następnie wybierz opcję ‘Opróżnij kosz&#8221, aby upewnić się, że urządzenie jest wolne od zbędnych śmieci.

Nie zapomnij o tym, co na zewnątrz

Wszystkie osiem wskazówek może pomóc w usprawnieniu działania komputera dzięki zadbaniu o jego wnętrze, ale nie pomijaj także kwestii zewnętrznych. Dbaj o to, by na Twoim Macu nie gromadził się kurz, aby nie przegrzewał się i lepiej pracował. Sprzątając na zewnątrz, uważaj na środki chemiczne i staraj się używać tylko tych, które są bezpieczne dla komputerów Mac.

Czyszczenie komputera Mac jest łatwe, a gdy już zaczniesz je przeprowadzać, będziesz mógł cieszyć się lepszym niż kiedykolwiek surfowaniem, pobieraniem plików i grą. Nie zaniedbuj swojego komputera Mac, pozostawiając go brudnym; uporządkuj go i przekonaj się, jak bardzo może być efektywny.

Jak oceniasz artykuł?
Biblioteka