Jak ładować iPhone’a 13, 13 Pro i 13 Pro Max?

Właśnie kupiłeś nowego iPhone’a 13 i zszokował Cię brak ładowarki w pudełku? Nie powinno to jednak dziwić, chyba że ktoś żyje pod kamieniem. Wraz z premierą iPhone’a 12 firma Apple rozpoczęła wysyłkę nowszych iPhone’ów bez zasilacza i słuchawek EarPods. Dotyczy to także nowego gniazda urządzeń, w tym iPhone’a 13, iPhone’a 12, iPhone’a 11 i iPhone’a SE. Dlatego każdy iPhone 13 jest teraz dostarczany z jednym akcesorium, tj.e. a Kabel USB-C do Lightning z obsługą szybkiego ładowania.

zawartość pudełka iPhone'a 13
Zawartość pudełka iPhone’a 13

Dlaczego iPhone 13 nie ma ładowarki??

Zastanawiasz się, dlaczego iPhone’y z serii 13 nie są wyposażone w ładowarkę sieciową?? To zupełnie normalne, że iPhone 13 jest sprzedawany bez ładowarki, mimo że jego cena jest bardzo wysoka.

Wygląda na to, że Apple wyłącza tradycyjne akcesoria z opakowań iPhone’ów w celu wysiłki na rzecz zmniejszenia ilości e-odpadów. Usunięcie ładowarki i słuchawek EarPods sprawia, że pudełko iPhone’a jest wyraźnie mniejsze. Mniejsze i lżejsze pudełka pozwalają firmie wysłać o 70 procent więcej pudełek na palecie. Apple podaje, że te zmiany łącznie przyczynią się do zmniejszenia rocznej emisji dwutlenku węgla o 2 miliony ton metrycznych.

Wiele sposobów ładowania iPhone’a 13

Jak ładować iPhone’a 13?? Choć Apple zachęca użytkowników do ponownego użycia starych kabli USB-A do Lightning i zasilaczy do ładowania iPhone’a. Ładowanie iPhone’a 13 może być jednak problematyczne, jeśli jest to Twój pierwszy iPhone lub nie masz jeszcze ładowarki USB-C. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem wydaje się zakup oficjalnej ładowarki Apple.

Aby Ci pomóc, przygotowaliśmy listę różnych sposobów ładowania iPhone’a 13 mini, 13, 13 Pro lub 13 Pro Max.

Ładowanie iPhone’a 13 starą ładowarką

Ładowanie iPhone'a 13 za pomocą starej ładowarki
Ładowarka Apple 5 W i kabel Lightning – USB

Podobnie jak poprzednie iPhone’y, iPhone 13 jest wyposażony w port Lightning do ładowania. Jeśli masz starego iPhone’a, do ładowania iPhone’a 13 możesz użyć istniejącego kabla ze złącza Lightning na USB-A oraz konwencjonalnego zasilacza USB-A. A w przypadku ładowarki USB o mocy 5 W lepiej będzie ładować iPhone’a przez noc, ponieważ pełne naładowanie baterii trwa wtedy znacznie dłużej.

Poza tym możesz korzystać z zasilaczy USB-C innych firm, które obsługują USB Power Delivery (USB-PD) i są zgodne z normami Standardy bezpieczeństwa Apple.

Ładowanie iPhone’a 13 za pomocą ładowarki do iPada

ładowanie iPhone'a 13 za pomocą ładowarki do iPada
Ładowarka ścienna do iPada o mocy 12 W

W zależności od modelu, do iPada dołączony jest zasilacz o mocy 10 W, 12 W, 18 W i 20 W. Ci, którzy mają iPada, mogą wykorzystać ładowarkę do iPada, aby naładować iPhone’a 13. Należy jednak pamiętać, że tylko ładowarki do iPada o mocy 18 W i 20 W obsługują wyjście przez USB-C. Dlatego najlepiej będzie użyć jednej z nich, korzystając z dołączonego kabla USB-C do Lightning.

Podłącz iPhone’a 13 do ładowarki MacBooka

Podłącz iPhone'a 13 do ładowarki MacBooka
Adaptery zasilania USB-C do MacBooków

Czy masz MacBooka Air lub MacBooka Pro, który obsługuje ładowanie przez port USB-C?? Wtedy możesz po prostu użyć swojej Zasilacz USB-C do MacBooka jeśli nie masz nic przeciwko zmianie kabli za każdym razem, gdy chcesz naładować MacBooka lub iPhone’a.

Adaptery zasilania USB-C do MacBooków są dostępne w wersjach o mocy 29 W, 30 W, 61 W, 87 W i 96 W. Ponadto użycie ładowarki do MacBooka gwarantuje, że iPhone będzie się ładował najszybciej, zależnie od modelu.

Choć może się to wydawać niebezpieczne, używanie zasilaczy USB-C Apple o większej mocy jest całkowicie bezpieczne. A to dlatego, że to właśnie iPhone lub iPad reguluje ilość energii, jaką może pobrać z podłączonej ładowarki.

Ładowanie iPhone’a 13 za pośrednictwem MacBooka

Choć nie jest to sposób realny, możesz ładować iPhone’a 13 z przerwami, korzystając z MacBooka. Co ciekawe, jeśli masz nowszego MacBooka z portem USB-C, możesz użyć dołączonego do zestawu kabla ze złączem Lightning na USB-C. Jedynym minusem tej metody jest to, że szybkość ładowania będzie w niej relatywnie mniejsza.

Kup nowy adapter ładowania

Niestety, jeśli nie masz kompatybilnej ładowarki przewodowej lub bezprzewodowej, konieczny staje się zakup zasilacza. Sugerujemy, abyś kupił jeden z oficjalnych zasilaczy Apple, ponieważ są one szybkie, niezawodne i wydajne. Poniżej przedstawiamy oficjalne przejściówki Apple USB-C umożliwiające ładowanie iPhone’a 13 lub iPhone’a 12 za pomocą kabla USB-C, który jest dostarczany w zestawie.

UWAGA: Do szybkiego ładowania iPhone’a 13 potrzebujesz zasilacza o mocy 20 W lub wyższej. Choć wszystkie te przejściówki działają niezależnie od modelu iPhone’a 13, rozważ zakup ładowarki o dużej mocy, jeśli Twój iPhone obsługuje większe szybkości ładowania.

Zasilacz Apple 20 W USB-C

Zasilacz ścienny USB-C o mocy 20 W do iPhone'a 13
Zasilacz USB-C o mocy 20 W

Strona Ładowarka USB-C o mocy 20 W kosztuje $19 (1900 INR) i obsługuje szybkie ładowanie. Najlepiej używać go ze standardowym modelem iPhone’a 13 i iPhone’em 13 mini, ponieważ oba obsługują szybkie ładowanie z mocą do 20 W. Oprócz iPhone’a z serii 13 możesz go używać z innymi iPhone’ami, iPadem, iPadem mini, iPadem Air, iPadem Pro i słuchawkami AirPods.

Według Apple, 20W power brick może szybko naładować baterię wyczerpanego iPhone’a do 50 procent w około 30 minut.

Zasilacz Apple 30 W USB-C

Zasilacz sieciowy 30W USB-C do iPhone'a 13
Ładowarka MacBook Air USB-C 30 W

Strona Ładowarka USB-C o mocy 30 W kosztuje $49 (4900 INR) i jest to ta sama ładowarka, którą Apple dostarcza z nowym MacBookiem Air.

Według test przeprowadzony przez ChargerLAB, iPhone 13 Pro Max może ładować się szybciej, nawet z szybkością 27 W gdy jest podłączony do ładowarki 30 W. Podczas gdy jego poprzednik, iPhone 12 Pro Max, ma maksymalną szybkość ładowania 22 W przy użyciu podobnego adaptera. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w ładowarkę 30 W i korzystać z szybkich prędkości ładowania, aby szybko napełnić baterię Ogromna bateria w 13 Pro Max.

Tymczasem iPhone 13 Pro osiąga maksymalną szybkość ładowania 23 W według ChargerLAB. Z 13 Pro można więc używać ładowarki o mocy 20 W lub 30 W.

Warto zauważyć, że 13 Pro Max nie będzie ładował się z maksymalną mocą 27 W przez cały cykl ładowania. To dlatego, że Apple stopniowo spowalnia prędkość ładowania, gdy bateria osiągnie 50% naładowania, aby zapobiec przegrzaniu.

Bezprzewodowe ładowanie iPhone’a 13 za pomocą ładowarki MagSafe

ładowanie iPhone'a 13 bez kabla za pomocą ładowarki magsafe
Ładowarka MagSafe podłączona do telefonu iPhone

Jeśli chcesz ładować iPhone’a 13 bez kabla, kup sobie ładowarkę Ładowarka MagSafe, która kosztuje 39 USD (4500 INR). Magnetyczna ładowarka MagSafe idealnie przylega do tylnej części iPhone’a 13, 13 Pro i iPhone’a 12. Jedynym zastrzeżeniem w przypadku ładowarki bezprzewodowej MagSafe jest ograniczenie szybszego ładowania bezprzewodowego do 15 W.

Uwaga: ładowarka MagSafe jest wyposażona w zintegrowany kabel USB-C. Dlatego, aby stacja dokująca działała, musisz ją połączyć z kompatybilnym adapterem USB-C.

Użyj bezprzewodowej ładowarki Qi

ładowanie iPhone'a 13 za pomocą podkładki do ładowania bezprzewodowego Qi
Bezprzewodowa podkładka ładująca Qi

Możesz użyć istniejącej ładowarki bezprzewodowej z certyfikatem Qi lub podkładki do ładowania, aby ładować bezprzewodowo iPhone’a 13 z szybkością do 7.5 watów. Wiele z tych ładowarek jest dostępnych w ofercie takich marek, jak Mophie, Belkin, Otterbox oraz nawet w sklepach Apple.

Wadą ładowarek Qi jest nie tylko wolna prędkość ładowania, ale także to, że szybkość ładowania może spaść, jeśli iPhone ma grubą obudowę.

Korzystanie z zestawu baterii MagSafe

ładowanie iPhone'a 13 za pomocą akumulatora magsafe
Akumulator MagSafe podłączony do iPhone’a 13

Oficjalna informacja firmy Apple Zestaw baterii MagSafe jest dostępny w cenie premium $99 (10900 INR) i działa jak bezprzewodowy bank energii. Bateria MagSafe zaczyna ładować iPhone’a automatycznie po zatrzaśnięciu jej z tyłu iPhone’a. Podobnie jak ładowarka Apple o mocy 5 W, akumulator ładuje iPhone’a z mocą 5 W, gdy jest w ruchu.

Po podłączeniu do zasilacza o mocy 20 W lub wyższej akumulator może jednocześnie ładować iPhone’a z maksymalną mocą 15 W za pośrednictwem ładowania passthrough.

Akumulator MagSafe Battery Pack jest bardzo przydatny, ponieważ można go łatwo nosić w kieszeni lub torbie podczas podróży pełnej przygód. Alternatywnie lepszym i tańszym rozwiązaniem byłby powerbank z funkcją ładowania PD.

Jak oceniasz artykuł?
Biblioteka