Jak znaleźć najlepszy kanał dla mojej sieci Wi-Fi?

mapa cieplna badania sieci wifi
Ilustracja mapy cieplnej sieci Wi-Fi

Większość z nas nie raz miała do czynienia z problemem znalezienia najlepszego miejsca w domu lub w biurze, w którym można oczekiwać najsilniejszego sygnału Wi-Fi. Czy wiesz, że możesz zwiększyć szybkość sieci Wi-Fi, wybierając odpowiedni kanał Wi-Fi w routerze Wi-Fi?? Tak, są pasma i są kanały. Czy jesteś zdezorientowany?? Nie bądź. Poniżej przedstawiamy kroki, które pozwolą odblokować najlepsze możliwe prędkości internetowe dostępne za pośrednictwem routera.

Gdy natrafiamy na obszary, w których mamy słabe połączenie z siecią Wi-Fi, pierwszą rzeczą, jaką próbujemy zrobić, jest przeniesienie się bliżej naszego routera Wi-Fi lub ponowne uruchomienie go. Najczęściej te poprawki nie poprawiają szybkości ani siły połączenia. To, co działa, to zmiana ustawień routera? Teraz większość z nas nie zawraca sobie głowy logowaniem się do routera i pozostawia go w ustawieniach fabrycznych, tak jak go kupiliśmy. Jednak odrobina wiedzy o wybieraniu odpowiedniego kanału i pasma Wi-Fi może znacznie poprawić wydajność sieci.

Co to jest pasmo częstotliwości?

Pasma częstotliwości to zakresy fal radiowych, które są używane do przesyłania danych. Powszechnie dostępne pasma to 2.4GHz i 5GHz. Te pasma są zakresami używanymi do przesyłania danych w widmie bezprzewodowym. Istnieją standardy Wi-Fi MAN; standard Standard Wi-Fi 802.11n został wprowadzony w 2009 roku, działając w obu pasmach 2.Pasma częstotliwości Wi-Fi 4 GHz i 5 GHz. Pasma są dalej podzielone na kanały.

Co to jest kanał??

Każde pasmo częstotliwości ma wiele kanałów. Częstotliwość Kanał 2.Na przykład częstotliwość 4 GHz ma 14 kanałów. Każdy kanał ma szerokość 20 Hz i 2.4 GHz ma szerokość tylko 100 Hz. Można sobie wyobrazić, jak ciasno jest na tym paśmie częstotliwości – 14 kanałów. Do czego to prowadzi? Prowadzi to do nakładania się pasm, co prowadzi do zakłóceń, jeśli router znajduje się w tych nakładających się pasmach. Z 14 kanałów są tylko trzy 1, 6 i 11, które się nie pokrywają. W przeciwieństwie do tego pasmo 5 GHz ma znacznie więcej miejsca i ma 23 nienakładające się kanały 20 MHz.

Którą z nich wybrać – 2.4GHz lub 5GHz?

Oba pasma częstotliwości mają swoje wady i zalety. Tylko dlatego, że jest więcej dostępnych nienakładających się pasm w 5 GHz nie czyni go automatycznie lepszym. Na pewno słyszałeś o routerach dwupasmowych, ale co to oznacza?? Jeśli kupiłeś swój router w ciągu ostatnich kilku lat, najprawdopodobniej masz skonfigurowane oba pasma częstotliwości. Dzięki temu możesz jednocześnie uruchomić 2.Kanały 4 GHz i 5 GHz. 5.0 GHz jest szybszy, ale 2.4 GHz idzie dalej. Oznacza to, że 5.Częstotliwość 0 GHz nie jest zbyt dobra, jeśli chodzi o przenikanie przez ściany, więc jeśli masz wielowarstwowy dom, możesz uzyskać lepszy zasięg w odległych częściach domu, jeśli wybierzesz częstotliwość 2.4 GHz, ale może być wolniejszy niż kanał 5.0 GHz. Jednak, jak wspomniano, uruchomienie obu tych urządzeń pozwala uzyskać to, co najlepsze z obu światów.

Co to są zakłócenia sygnału?

Na wszystkie sieci Wi-Fi mają wpływ zakłócenia o częstotliwości radiowej. Szanse na to, że napotkasz Kanał Wi-Fi Zakłócenia wzrastają, jeśli router jest starszym modelem i obsługuje tylko pasmo 2.Pasmo częstotliwości 4 GHz. Istnieją trzy rodzaje zakłóceń sygnału.

  • Zakłócenia współkanałowe – Ten typ zakłóceń występuje, gdy wszystkie inne urządzenia Wi-Fi używają tego samego kanału; na przykład Ty i wszyscy Twoi sąsiedzi używacie kanału 6.
  • Zakłócenia sąsiednich kanałów – Ten typ zakłóceń występuje, gdy Ty i Twoi sąsiedzi korzystacie z nakładających się kanałów i przejmujecie się nawzajem.
  • Zakłócenia inne niż Wi-Fi – Wiele urządzeń elektronicznych może powodować zakłócenia, np. kamery bezpieczeństwa i monitory dziecięce. Mikrofale mogą również poważnie wpływać na wydajność sieci Wi-Fi, jeśli router bezprzewodowy jest umieszczony zbyt blisko mikrofalówki.

Jak sprawdzić, jakiego pasma używa mój router??

Konieczne będzie zalogowanie się w ustawieniach routera. Jeśli masz router Linksys lub Netgear, spróbuj wybrać kanał http://192.168.1.1 w przeglądarce, a w przypadku TP-Link spróbuj http://192.168.0.1. Użyj poświadczeń administratora i zaloguj się. Przejdź do ustawień zaawansowanych i ustawień sieci bezprzewodowej. Jeśli masz dwupasmowy router, możesz zobaczyć dwa ustawienia, jedno dla 2 kanałów.4GHz i inny dla 5GHz. Po przejściu do jednego z podmenu w tych kanałach wyświetlany jest wybrany kanał.

Jak zmienić kanał sieci Wi-Fi??

Przejdź do tej samej lokalizacji, o której mowa powyżej, w ustawieniach zaawansowanych routera. Kanały mogą być ustawione automatycznie, ale powinna istnieć możliwość wybrania żądanego kanału z listy rozwijanej. Innym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest upewnienie się, że po ponownym uruchomieniu lub wyłączeniu routera kanał Wi-Fi może być wybrany na inny, gdy router się uruchomi. Upewnij się, że jest to ustawienie trwałe.

Jaki jest najlepszy kanał Wi-Fi dla pasma częstotliwości 2.4GHz i 5GHz?

Aby określić, który kanał jest najlepszy dla 2.4GHz i 5GHz, zawsze warto wybrać kanał bezprzewodowy, który nie jest używany przez sąsiadów. Warto również wybrać kanał o najmniejszym poziomie zakłóceń. Zawsze warto wybierać kanały 1,6 i 11 w grupie 2.pasmo 4 GHz. Jednocześnie dla pasma 5 GHz najlepsze są kanały 40, 80 i 160 MHz. Jeśli nie sprawdzisz, na jakim kanale pracuje Twój router i na jakim kanale pracują Twoi sąsiedzi lub inne urządzenia, nie będziesz w stanie dokonać świadomego wyboru.

Jak znaleźć najlepszy kanał Wi-Fi (za pomocą NetSpot)

Aplikacja do badania sieci WiFi NetspotPomocne byłoby posiadanie analizatora sieci Wi-Fi, aby określić, które kanały są odpowiednie do wyboru. Wśród wszystkich analizatorów kanałów Wi-Fi NetSpot jest jedną z najlepszych dostępnych aplikacji do tego celu. Można go zainstalować na laptopie z systemem Windows lub nawet na smartfonie z systemem Android. NetSpot pomaga wizualizować rozkład kanałów i można od razu określić, który kanał należy wybrać. Jak wiadomo, routery pracujące na kanałach 2.W paśmie 4 GHz kanały 1, 6 i 11 są oddzielnymi kanałami, które nie nakładają się na siebie.

analizator sygnału i szumu wifiOsoby, które znają te kanały i są nieco uzdolnione technicznie, mogą zacząć korzystać z tych kanałów. Może się okazać, że te nienakładające się na siebie kanały również zostaną zajęte. Wielu użytkowników może powodować zakłócenia. Jeśli wybierzesz odpowiedni kanał, korzystając z najlepszych Analizator kanałów Wi-Fi Jeśli w Internecie jest wiele sieci Wi-Fi, prawdopodobieństwo napotkania słabego odbioru sygnału jest niewielkie.

Jak oceniasz artykuł?
Biblioteka