Jak pozbyć się plików-śmieci w systemie Windows 10

Choć dla wielu z nas jest to niezauważalne, po wykonaniu jakiegoś zadania na komputerze zawsze pozostają jakieś dane. Jest to tak zwany plik tymczasowy (ang. junk files). W trakcie wykonywania zadania system operacyjny wyświetli monit o utworzenie plików tymczasowych, które po zakończeniu pracy zostaną usunięte. Z czasem pliki te gromadzą się i zajmują miejsce w pamięci komputera.

Dlatego zawsze warto poszukać opcji, które pomogą oczyścić komputer. Istnieje kilka istniejących opcji, które można wybrać. Ponadto dostępne są programy do czyszczenia i optymalizacji jednym kliknięciem, takie jak Advanced SystemCare, ale ludzie często pytanie o ich bezpieczeństwo.

usuwanie śmieci z systemu windows 10

Czyszczenie śmieci

Oprócz oprogramowania, które pomaga w usuwaniu śmieci i optymalizacji systemu operacyjnego, użytkownik ma również możliwość obniżenia kosztów, ponieważ system Windows 10 jest wyposażony we własne narzędzie do czyszczenia dysku. Narzędzie umożliwia sprawdzenie, co można wyczyścić, a następnie pozwala wybrać to, co ma zostać usunięte.

Aby uzyskać dostęp do narzędzia do czyszczenia, przejdź do Start > Wszystkie aplikacje > Narzędzia administracyjne systemu Windows. Następnie kliknij narzędzie Oczyszczanie dysku. Zostanie wyświetlony monit o wybranie dysku, który ma zostać wyczyszczony. Twoją opcją powinien być Dysk C, który zazwyczaj jest domyślną partycją systemową.

Które pliki śmieci należy usunąć?

Pliki tymczasowe nie są ograniczone do listy plików śmieci. W całym systemie operacyjnym znajduje się mnóstwo plików-śmieci, z którymi należy się zapoznać przed wyborem, które pliki usunąć, a które zachować. Należą do nich tymczasowe pliki internetowe, pobrane pliki programów, strony internetowe offline, kosz, pliki tymczasowe, miniatury, stare foldery systemu Windows i wiele innych.

Pliki tymczasowe

Ogólnie rzecz biorąc, pliki tymczasowe i tymczasowe pliki internetowe przyspieszają ładowanie stron internetowych. Pliki tymczasowe są tworzone, gdy użytkownik uzyskuje dostęp do programu lub aplikacji na swoim komputerze. Te ukryte pliki zwykle pozostają na komputerze nawet po zakończeniu zadania.

Tymczasowe pliki internetowe są tworzone w taki sam sposób jak pliki tymczasowe. Po zakończeniu pracy pliki tymczasowe są zapominane, a nie usuwane. Przy podejmowaniu decyzji, które pliki usunąć, te powinny znaleźć się w kategorii “usuń&#8221, ponieważ po prostu bezcelowo zajmują miejsce.

Pobrane pliki programów

Pobrane pliki programów są tak samo bezużyteczne jak pliki tymczasowe i powinny zostać usunięte. Pliki te są zwykle tworzone podczas instalacji właśnie pobranej aplikacji lub programu. Są one następnie pozostawiane przez instalator aplikacji lub programu.

Strony internetowe w trybie offline

Z kolei strony internetowe w trybie offline pomagają zwiększyć szybkość ładowania witryny. Zachowanie ich nie musi być więc złym pomysłem. Zwłaszcza w przypadku stron internetowych, do których często wchodzisz, strony offline pomagają przyspieszyć ich ładowanie. Co więcej, pliki te są stale aktualizowane w przypadku, gdy strona online również ulegnie zmianie. Jeśli więc masz wolny internet, lepiej je zachować.

Kosz

Kosz jest dość oczywisty. Masz pliki, które sam tam przeniosłeś, więc dość łatwo jest zdecydować, co chcesz trwale usunąć, a co nie. Samodzielne zarządzanie plikami Kosza jest również bardzo proste. Wejdź do folderu “Kosz&#8221 i po prostu przywróć pliki, które chcesz zachować i wyczyść kosz, aby zrobić więcej miejsca na swoim komputerze.

Miniatury

Miniatury to podglądy plików graficznych, które nie są użyteczne, więc można je usunąć. Pliki te są tworzone za każdym razem, gdy użytkownik uzyskuje dostęp do plików graficznych. Usunięcie ich może spowolnić ładowanie przy ponownym otwarciu obrazów, choć nie jest to konieczne, jeśli komputer jest wystarczająco szybki.

Stare systemy Windows

Strona Windows.stary folder zajmują znaczną ilość miejsca w pamięci komputera, warto zachować te pliki. W tych plikach przechowywane są poprzednie wersje systemu operacyjnego Windows. Jeśli więc uaktualniono system Windows 7 do 10, wszystkie pliki i dane z poprzedniego systemu operacyjnego są przechowywane w tych plikach. Niektóre osoby mogą zdecydować się na powrót do starszej wersji, a bez tej informacji jest to niemożliwe.

Pliki z raportami o błędach

Można też natknąć się na inne pliki, takie jak pliki raportów błędów, pliki dziennika aktualizacji i pliki sterowników. Jak sama nazwa wskazuje, pliki te rejestrują wszelkie błędy, które wystąpiły w systemie. I choć może się to wydawać zbędne, warto je zachować. Pliki te są przydatne podczas rozwiązywania problemów z systemem operacyjnym, ponieważ udokumentowano w nich wszystkie nietypowe zachowania systemu.

Pliki uaktualnień systemu Windows

Pliki aktualizacji systemu Windows są równie ważne, jak pliki raportów błędów. Jest tak dlatego, że przydają się one również podczas rozwiązywania problemów. Podczas aktualizacji systemu, gdy nie przebiega ona prawidłowo, konieczne jest rozwiązywanie problemów. To właśnie tutaj te pliki są przydatne. Ale zależy to również od czasu, nie można oczekiwać, że pliki będą przechowywane na komputerze przez rok. Po zakończeniu aktualizacji usuń pliki i zwolnij miejsce w pamięci.

Pakiety sterowników urządzeń

Pakiety sterowników urządzeń działają tak, jak sugerują ich nazwy. W tych plikach przechowywane są ważne informacje o urządzeniu. Jeśli więc w niedalekiej przyszłości urządzenie będzie działać nieprawidłowo, pliki te mogą się przydać. Dlatego zaleca się pozostawienie ich nietkniętych.

Przeglądając powyższą listę plików, należy zaznaczyć te, które mają zostać usunięte, i odznaczyć te, które mają pozostać. Po zakończeniu kliknij przycisk OK. Narzędzie do czyszczenia dysku usunie wszystkie niepotrzebne pliki, pozostawiając dużo wolnego miejsca i funkcjonalności.

Można również zainstalować oprogramowanie do czyszczenia, ale jeśli zostanie ono użyte we właściwy sposób, można użyć Narzędzie do czyszczenia dysku jest wystarczająca. Ponadto w przypadku ustawienia domyślnego czyszczenia lub automatycznego czyszczenia dysku narzędzie automatycznie czyści pliki tymczasowe, odciążając w ten sposób pamięć masową.

Jak oceniasz artykuł?
Biblioteka