Recenzja 5KPlayer: Potężny odtwarzacz multimedialny 4K dla Windows

Niezależnie od tego, czy jest to komputer PC z systemem Windows, czy Mac, standardowy odtwarzacz multimedialny zazwyczaj nie obsługuje popularnych formatów plików, takich jak MKV i WebM. Zamiast tego użytkownicy szukają odtwarzacza multimedialnego innej firmy, a VLC Player jest najczęściej wybierany i preferowany. Choć VLC jest jednym z najlepszych, bogatych w funkcje i otwartych programów źródłowych, wciąż brakuje mu nowoczesnego wyglądu i wzornictwa.

Jeśli nie lubisz VLC lub masz z nim problemy, możesz wypróbować 5KPlayer, równorzędną i darmową alternatywę VLC. Dostępne dla systemów Windows i Mac, 5KPlayer to coś więcej niż tylko standardowy odtwarzacz multimedialny. Omówimy to szczegółowo w naszej recenzji.

5KPlayer

Najlepsze cechy 5KPlayera

Nowoczesny interfejs użytkownika – W przeciwieństwie do VLC, 5KPlayer ma zgrabny, ale atrakcyjny wygląd, który w dużej mierze przypomina interfejs Windows 10. W aplikacji zastosowano ciemną kolorystykę i minimalistyczny interfejs użytkownika. Wyróżnia go fakt, że podczas odtwarzania multimediów odtwarzacz staje się pozbawiony granic. W ten sposób unikniesz rozproszenia uwagi i utrzymasz zainteresowanie treścią. Interfejs użytkownika nie jest jednak zbyt przyjazny dla użytkownika, ponieważ czasami można mieć trudności z odnalezieniem pewnych ustawień lub elementów sterujących.

Obsługa filmów 4K – Jest w stanie płynnie odtwarzać filmy 4K UHD i HDR bez częstego zacinania się i spadków klatek. Program obsługuje popularne formaty i kodeki wideo, w tym MP4, H.265 (HEVC), H.264, VP8, VP9, MTS, MKV, MPEG i WebM. Ponadto za pomocą jednego kliknięcia można przełączyć się na odtwarzanie wideo 360 stopni. 5KPlayer podobno radzi sobie również z filmami 8K, ale nie mogliśmy tego przetestować ze względu na ograniczenia sprzętowe.

dekodowanie z akceleracją GPU – Wersja dla systemu Windows 5KPlayer umożliwia akcelerację sprzętową umożliwiając płynne odtwarzanie wideo w wysokiej rozdzielczości bez wykorzystywania zasobów systemowych. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu procesora graficznego do intensywnego dekodowania, podczas gdy procesor główny nie jest obciążony i może wykonywać inne zadania. Po włączeniu tej funkcji grafika komputerowa jest automatycznie używana do dekodowania dużych plików i filmów o wysokiej rozdzielczości, w tym HDR, 4K i 8K. Odtwarzacz obsługuje akcelerację GPU QSV, NVIDIA CUDA i DXVA i wykrywa je automatycznie.

Obsługa DLNA i AirPlay – Dzięki obsłudze DLNA można bezprzewodowo przesyłać strumieniowo multimedia ze smartfona do komputera lub z komputera do telewizora, podłączonych do tej samej sieci. Jednak aby to zadziałało, trzeba mieć urządzenie z certyfikatem DLNA. Tymczasem użytkownicy Androida mogą zainstalować BubbleUPnP na swoich telefonach do strumieniowego przesyłania treści multimedialnych na różne urządzenia.

Obracać – Zdarzają się przypadki, że nagrane wideo jest w złej orientacji. Funkcja obracania w 5KPlayerze pozwala szybko uporać się z tą irytującą przypadłością. Możesz użyć elementów sterujących u góry, aby łatwo obrócić wideo o 90, 180 i 270 stopni. Poza tym można przerzucać filmy w pionie i w poziomie.

Zintegrowany edytor wideo – 5KPlayer oferuje funkcję edycji wideo, co jest chyba rzadkością w odtwarzaczach multimedialnych, także tych płatnych. Teraz nie trzeba już szukać innych miejsc, aby dokonać szybkiej edycji wideo. Korzystając z wbudowanego edytora, można przyciąć określony fragment filmu, obrócić go lub przerzucić w dowolnym kierunku, ustawić balans kolorów, zmienić prędkość odtwarzania i przełączyć na efekt skali szarości.

Wbudowany program do pobierania filmów online – Umożliwia łatwe pobieranie filmów z różnych serwisów do udostępniania wideo, takich jak YouTube, Vimeo, Dailymotion, Facebook i Vevo. Filmy można pobierać w formatach MP4, WebM, FLV i 3GP oraz w rozdzielczości do 1080p. Co więcej, pobrane filmy można później przekonwertować do formatu MP4 (H.264), MP3 lub AAC. Jedyną wadą jest to, że nie można wybrać żądanego formatu i rozdzielczości wideo w czasie rzeczywistym.

Umożliwia odtwarzanie DVD – Wielu z Was może nie wiedzieć, że Windows 10 nie obsługuje odtwarzania płyt DVD. 5KPlayer pokonuje tę irytującą przeszkodę i pozwala oglądać ulubione płyty DVD bez konieczności stosowania dodatkowych wtyczek. Użytkownik może załadować płytę DVD z napędu optycznego lub wybrać plik obrazu DVD przechowywany lokalnie. Odtwarzacz może jednak nie odtwarzać płyt Blu-ray.

Oprócz wyżej wymienionych funkcji można dodawać pliki do biblioteki w trybie wsadowym i odtwarzać je w kolejce. Dostępny jest także przycisk do robienia zdjęć jednym kliknięciem.

Nadal wymaga ulepszeń

Tak jak każda inna aplikacja, 5KPlayer nie jest idealny i ma kilka niedociągnięć. Dość zaskakujące i niepokojące jest to, że program zmusza Windows do ustawienia się jako domyślny odtwarzacz multimedialny bez zgody użytkownika. Reklamy produktów Digiarty pojawiają się dość często, co mi się osobiście nie podoba i nie ma sposobu, aby z nich zrezygnować.

Podczas naszego testu wbudowany downloader nie radził sobie z pobieraniem filmów z serwisów Dailymotion i Vimeo. Co więcej, początkowo znalezienie samej opcji pobierania może być trudne. Mimo nowoczesnego wyglądu, ikony + i – służące do dodawania multimediów do Biblioteki są dość subtelne i łatwo mogą pozostać niezauważone.

Werdykt – Mimo to 5KPlayer jest odtwarzaczem wysokiej jakości, który zdecydowanie warto wypróbować. Jest to także świetna alternatywa dla VLC, jeśli nie najlepsza. Uważamy, że program może być czasami niespójny i wymaga jeszcze dopracowania. Jednak przyszłe aktualizacje powinny rozwiązać te problemy.

Nowa kampania rozdawnicza 5KPlayer

Wraz z wydaniem 5KPlayer v5.8, firma prowadzi kampanię promocyjną dla swoich użytkowników. Biorąc udział w konkursie, masz szansę wygrać kamerę Panasonic HC-VX1 i subskrypcję YouTube Premium. Weź udział w loterii teraz i zaznacz swój udział w zabawie.