8 wskazówek, jak zwiększyć wydajność powolnego MacBooka

Czy zauważyłeś kiedyś, że Twój MacBook nie działa tak szybko jak zwykle?? Najczęściej dzieje się to w najbardziej nieodpowiednim momencie. Na przykład, gdy jesteś w trakcie wykonywania pilnego zadania lub podczas rozgrywania decydującej rundy w ulubionej grze komputerowej. W takich przypadkach powolny komputer nie jest najprzyjemniejszą rzeczą, jaka może się przytrafić.

Z czasem właściciele MacBooków mogą doświadczyć lagów i spowolnienia działania swojego urządzenia. Oto kilka pomocnych wskazówek, które mogą się przydać w takich sytuacjach i pomóc w zwiększeniu wydajności MacBooka. Niektóre z tych wskazówek są dość proste i oczywiste, ale zastosowanie się do nich pomoże znacznie przyspieszyć działanie komputera.

Wyłącz automatyczne uruchamianie aplikacji i programów narzędziowych

Jeśli w systemie macOS zainstalowano wiele programów narzędziowych, mogą one działać w tle i dodawać się do listy uruchamiania. Może to wpłynąć na czas uruchamiania i spowolnić komputer Mac, w zależności od liczby uruchamianych programów. Niechciane procesy działające w tle mogą również zwiększyć obciążenie procesora i pamięci RAM.

WSKAZÓWKA: Użyj Monitor aktywności aby dowiedzieć się, które aplikacje lub procesy zużywają dużo zasobów. Następnie możesz wymusić zamknięcie kłopotliwej lub niereagującej aplikacji.

Nie jest konieczne wchodzenie w ustawienia każdego programu, aby wykluczyć go z uruchamiania. Aplikacje wymagające dużej ilości zasobów można łatwo wyłączyć, wchodząc w Preferencje systemowe > Użytkownicy & Grupy > Pozycje logowania. Wybierz program, który nie chce się otwierać automatycznie i kliknij przycisk Usuń (ikona -) poniżej listy.

wyłączanie aplikacji startowych w systemie mac os

Zwolnij miejsce na dysku

Przyczyna powolnego działania MacBooków Często przyczyną jest brak wolnej pamięci na urządzeniu. Pozbycie się niektórych dużych plików powinno zdecydowanie pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Możesz usunąć niepotrzebne pliki i aplikacje z urządzenia samodzielnie lub użyć specjalnych narzędzi.

W pierwszym przypadku wybierz “O tym Macu&#8221 i kliknij “Pamięć masowa”. Następnie kliknij przycisk Zarządzaj obok dysku pamięci masowej.

zarządzanie pamięcią masową w komputerze mac

Spowoduje to otwarcie dedykowanej aplikacji do zarządzania przestrzenią dyskową. Aby zwolnić miejsce na dysku, użyj paska bocznego, aby uzyskać dostęp do różnych kategorii, takich jak Aplikacje i Dokumenty.

jak zwolnić miejsce na dysku w komputerze mac

Jeśli chcesz wyczyścić pamięć komputera Mac za pomocą narzędzia innej firmy, znajdziesz ich wiele. MacKeeper to jedno z najpopularniejszych i najłatwiejszych w użyciu narzędzi, za pomocą którego można pozbyć się niepotrzebnych plików i aplikacji z MacBooka, a także przeskanować go w poszukiwaniu wirusów.

Zamykanie niepotrzebnych kart Safari

Może Cię zaskoczyć, ile pamięci zajmują strony internetowe, które codziennie przeglądasz w przeglądarce. Przy niewystarczającej ilości pamięci nawet surfowanie po Internecie może spowolnić działanie systemu, zwłaszcza jeśli otwartych jest wiele kart. Każda nowa karta jest otwierana w nowym oknie przeglądarki. Jeśli otwartych jest więcej niż dziesięć kart, może dojść do wycieku pamięci i zasobów systemowych.

zamykanie kart w przeglądarce safari na komputerze mac

Aby uniknąć takiej sytuacji, należy w odpowiednim czasie zamykać nieużywane karty w Safari i starać się mieć otwartych nie więcej niż 10 kart jednocześnie.

Wyłączanie szyfrowania FileVault

Szyfrowanie dysku FileVault jest domyślnie włączona na komputerach Mac z systemem OS X Yosemite lub nowszym. Dzięki tej specjalnej funkcji, nawet jeśli Twój Mac zostanie zgubiony lub skradziony, dane na dysku pozostaną bezpieczne, a Twoja prywatność nie zostanie naruszona. Szyfrowanie jest jednak procesem wymagającym dużej ilości zasobów. Jeśli włączone jest automatyczne szyfrowanie, może to spowolnić proces uruchamiania systemu i logowania.

Jeśli masz stacjonarny komputer Mac lub ochrona danych nie jest dla Ciebie najważniejsza, warto wyłączyć tę opcję. Aby to zrobić, przejdź do Preferencje systemowe > Zabezpieczenia & Prywatność > FileVault i kliknij “Wyłącz FileVault”.

jak wyłączyć szyfrowanie filevault na komputerze mac

Restartuj MacBooka po dłuższym używaniu

Pozostawienie uruchomionego komputera Mac ułatwia sprawę. Komputer jest zawsze gotowy do pracy, co jest jednym z najbardziej atrakcyjnych aspektów korzystania z produktów Apple. Ponowne uruchomienie komputera zwalnia jednak pamięć RAM, oczyszczając ją w ten sposób z pozostałych nieużywanych aplikacji i procesów działających w tle.

Pomaga to znacznie przyspieszyć działanie komputera, jeśli urządzenie było używane przez kilka godzin lub dni bez przerwy. Przed ponownym uruchomieniem komputera upewnij się, że wszystkie informacje i prace zostały zapisane.

jak zrestartować macbooka

Resetowanie SMC

Resetowanie kontrolera zarządzania systemem (SMC) jest odpowiednim rozwiązaniem do rozwiązywania większości drobnych problemów systemowych. Pomaga to także rozwiązać problem z licznymi automatycznie uruchamiającymi się aplikacjami i pomaga zwolnić pamięć RAM.

Komputer włączy się jak zwykle, ale parametry SMC zostaną zresetowane, a samo urządzenie będzie działać znacznie szybciej.

Uaktualnij system macOS do najnowszej wersji

zaktualizować system mac os do najnowszej wersji

Połączenie starego systemu operacyjnego i nowych aplikacji obniża wydajność komputera. A aktualizacje zazwyczaj rozwiązują problemy z wydajnością. Aktywne aktualizowanie oprogramowania i samego systemu operacyjnego nie tylko zapewnia dostęp do najnowszych funkcji, ale także ogólnie poprawia wydajność urządzenia podczas pracy z nowymi aplikacjami.

Profilaktyczne czyszczenie i naprawa urządzenia

Z czasem w każdym komputerze gromadzi się pewna ilość kurzu, a w regionach o dużej wilgotności lub szybkich zmianach temperatury może wystąpić kondensacja pary wodnej. Powoduje to także pogorszenie jakości pasty termicznej, która jest nakładana na powierzchnię procesora i układu graficznego w celu lepszego odprowadzania ciepła.

Aby uniknąć przegrzania, procesor zwalnia do określonej prędkości taktowania, gdy system osiągnie temperaturę krytyczną. W takich przypadkach zaleca się czyszczenie komputera w centrum serwisowym. Po oczyszczeniu komputer powinien pracować relatywnie ciszej, znacznie szybciej i nie będzie powodował problemów z ogrzewaniem.

~ Odnieś się do tego Przewodnik majsterkowicza aby usunąć kurz z komputera Mac.

Wnioski

Powyższe wskazówki nie tylko poprawią wydajność MacBooka, ale także uwolnią go od niepotrzebnych aplikacji, zwolnią dużo pamięci i przedłużą żywotność urządzenia.

TL;DR:

  • Restartuj MacBooka co kilka godzin, gdy intensywnie pracujesz na urządzeniu.
  • Regularnie usuwaj niepotrzebne aplikacje.
  • Optymalizacja ustawień obrazu i animacji.
  • Zaktualizuj system macOS do najnowszej dostępnej wersji.
  • Raz w roku przeprowadzaj gruntowne czyszczenie urządzenia.
Jak oceniasz artykuł?
Biblioteka