5 powodów, dla których Instagram jest toksyczny: Ciemna strona platformy!

Instagram jako platforma ewoluował od aplikacji do udostępniania zdjęć do aplikacji wideo. Wraz z rozwojem Instagrama w ciągu ostatnich kilku lat, istnieje wiele doniesień, że Instagram ma negatywny wpływ na ogólne samopoczucie użytkownika. Bycie aktywnym członkiem na Instagramie oznacza ogólnie przytłaczające doświadczenie, więc raz po raz użytkownicy robią sobie przerwę od Instagrama, dezaktywując swoje konto lub po prostu je usuwając. Jeśli jesteś kimś, kto chce wiedzieć, czy Instagram jest toksyczny, to jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule powiem ci dlaczego Instagram jest toksyczny.

Jako zapalony użytkownik Instagrama mogę ręczyć, że platforma jest dość uzależniająca, zwłaszcza dzięki funkcji kołowrotków, można łatwo spędzić godziny na przewijaniu zagłady w aplikacji bez przerwy i może to mieć niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Przeprowadzane są eksperymenty dotyczące niebezpieczeństw związanych z Instagramem dla nastolatków i niebezpieczeństw związanych z Instagramem dla dorosłych, a wyniki są dość szokujące i rozczarowujące.

Tak więc, bez dalszych ceregieli, zagłębmy się, aby dowiedzieć się, dlaczego Instagram jest toksyczny dla związków i czy Instagram jest szkodliwy.

5 powodów, dla których Instagram jest toksyczny

W Badanie przeprowadzone w 2017 roku przez Royal Society For Public Health i Young Health Movement (YHM), Instagram został wymieniony jako najbardziej toksyczna i negatywna platforma mediów społecznościowych, szczególnie dla nastolatków i młodych dorosłych. Teraz, gdy dzięki badaniu ustalono, że wpływ Instagrama na jego użytkowników jest dość negatywny, nadszedł czas, aby zrozumieć, w jaki sposób Instagram jest toksyczny.

Powód 1: Wyznacza nierealistyczne standardy

Dlaczego Instagram jest toksyczny

Pierwszym powodem, dla którego Instagram jest toksyczny, jest ustalanie nierealistycznych standardów. Instagram jest wielokrotnie obwiniany za ustanawianie nierealistycznych standardów i bezsensownych porównań. Przeciętny użytkownik wierzy, że życie na Instagramie najlepszych influencerów jest standardem i fałszywie podąża za tymi standardami; w ten sposób Instagram wyraźnie penetruje poczucie niepewności swoich użytkowników.

Przekonanie, że standard ustalony na Instagramie jest prawdziwy, utrudnia użytkownikowi wyznaczenie granicy między rzeczywistością a prawdziwym życiem, wyznaczając w ten sposób niezdrowe standardy i wpływając na życie powoli, ale pewnie.

Powód 2: Tworzy niezdrowe porównania

Instagram jest wielokrotnie oskarżany o tworzenie barier poprzez niezdrowe porównania na platformie. Niezdrowe porównania społeczne oznaczają, że porównujesz swoje życie i wszystko, co publikujesz na Instagramie, z tym, co opublikowali inni. Kiedy już to zrobisz, wyznaczasz nierealistyczny standard, za którym zaczynasz gonić.

Porównania na Instagramie prowadzą do poczucia niepewności, nieadekwatności, a nawet poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja i lęk. Niezdrowe porównania są jednym z głównych powodów, dla których Instagram jest toksyczny.

Powód 3: Strach przed przegapieniem

Dlaczego Instagram jest toksyczny

Jako aktywny członek na Instagramie, musisz wiedzieć, co oznacza FOMO; strach przed przegapieniem jest kolejnym ważnym czynnikiem, który wpływa na twoje samopoczucie. Na przykład, jeśli wychodzisz z przyjaciółmi, zamiast cieszyć się wspólnie spędzonym czasem, zastanawiasz się, kiedy opublikujesz o tym na Instagramie, tracąc w ten sposób chwilę i ciągle martwiąc się o to, jak to wygląda w „gramie”. Czy to nie wydaje się toksyczne??

Tymczasowa przerwa na Instagramie bawi się twoją głową i ciągle martwisz się, że możesz przegapić coś ważnego na platformie; nawet jeśli masz przerwę od Instagrama, platforma nadal nie pozwala ci się zrelaksować, a tym samym osadza strach przed przegapieniem.

Powód 4: Ciągły przypływ dopaminy

Dlaczego Instagram jest toksyczny

Instagram bawi się chemikaliami mózgu; na przykład, gdy publikujesz coś na platformie i znajdujesz pozytywne interakcje na ten temat, na przykład ktoś to polubił lub skomentował, mózg poczuje przypływ dopaminy. Ciągły przypływ dopaminy to kolejny powód, dla którego Instagram jest toksyczny.

Według badacza Trevora Haynesa, kiedy otrzymujesz pozytywne powiadomienie w mediach społecznościowych, twój mózg wysyła chemicznego posłańca zwanego dopaminą wzdłuż ścieżki nagrody, co sprawia, że czujesz się dobrze. Wcześniej dopamina była związana z jedzeniem, ćwiczeniami, miłością, hazardem, narkotykami, a teraz także z mediami społecznościowymi.

Powód 5: Zmniejsza zakres koncentracji

Jeśli jesteś kimś, kto myśli, że jego uwaga i koncentracja zniknęły, zgadnij, co nie zniknęły; zostały skradzione przez platformy mediów społecznościowych, takie jak Instagram. Instagram z łatwością angażuje Cię w krótkie filmy i.e. w ten sposób uzależniając swój mózg od natychmiastowego pośpiechu. Nie angażujesz się w czynności takie jak gotowanie posiłku, czytanie książki lub rozmowa z rodziną, ale zamiast tego spędzasz ten czas na przewijaniu Instagrama w poszukiwaniu tego pośpiechu.

Podsumowanie

Instagram nigdy nie przestaje eksperymentować. Wiele raportów wskazuje jednak, że Instagram jako platforma może być dość wyczerpujący i negatywnie wpływać na życie użytkownika. Jeśli jesteś kimś, kto chce wiedzieć Dlaczego Instagram jest toksyczny i jak wpływa to na zdrowie psychiczne, przeczytaj cały artykuł i podziel się nim ze znajomymi.

Aby uzyskać więcej informacji na temat technologii, mediów społecznościowych i gier, odwiedzaj witrynę. W przypadku jakichkolwiek pytań, skomentuj poniżej, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej!

Często zadawane pytania

1. Jakie są niebezpieczeństwa związane z Instagramem??

Jednym z największych niebezpieczeństw związanych z Instagramem jest zagrożenie prywatności, porównania społeczne i negatywny obraz ciała.

2. Dlaczego Instagram jest zły dla wizerunku ciała?

 Nierealistyczne wizerunki kobiecych kształtów na Instagramie mogą powodować poczucie nieadekwatności, a nawet depresję, prowadząc do destrukcyjnych nawyków, takich jak pomijanie posiłków lub nadmierne ćwiczenia.

3. Czy Instagram jest toksyczną platformą??

Tak, Instagram jest uważany za toksyczną platformę, ponieważ badania powiązały Instagram z depresją, obawami dotyczącymi wizerunku ciała, kwestiami samooceny, lękiem społecznym i innymi problemami. 

4. Czy Instagram jest szkodliwy dla zdrowia psychicznego??

Tak, wcześniej Instagram był kojarzony tylko z wyrażaniem siebie i własną tożsamością, ale badania wykazały ostatnio, że platforma jest również związana z wysokim poziomem lęku, depresji i nie tylko. 

Jak oceniasz artykuł?
Biblioteka