Recenzja Sony Xperia T2 Ultra Dual – budżetowy smartfon Dual-SIM z 6-calowym wyświetlaczem i świetnym czasem pracy na baterii

Firma Sony wprowadziła na rynek Xperia T2 Ultra Dual w Indiach w marcu, który jest phabletem klasy średniej firmy Sony oferującym mieszany smak smartfona i tabletu. Xperia T2 Ultra Dual jest okrojoną wersją high-endowego phabletu firmy „Xperia Z Ultra”, wyposażoną w duży 6-calowy wyświetlacz, obsługę dwóch kart SIM i przyzwoite specyfikacje sprzętowe, które oczywiście nie dorównują urządzeniu. Firma Sony zaprojektowała smartfon Xperia T2 Ultra z myślą o użytkownikach, którym najmniej zależy na najnowszych parametrach, a którzy wolą urządzenia w dobrej cenie, które sprawdzą się w codziennym życiu. Mieliśmy okazję wypróbować T2 Ultra przez 10 dni i mamy mieszane opinie na jego temat. Sprawdźmy i przekonajmy się, czy to urządzenie jest naprawdę godne uwagi, czy też nie?

IMG_0570

Co jest w pudełku?

IMG_0576

Budowa i konstrukcja

T2 Ultra to gigantyczny telefon, którego konstrukcja została zainspirowana linią smartfonów Xperia Z z wyższej półki. Urządzenie z daleka wygląda na urządzenie klasy premium, ale w przeciwieństwie do Z, Z1 czy Z2, T2 Ultra jest zbudowany całkowicie z plastiku, zamiast metalowego korpusu i szklanego panelu tylnego. Tylna pokrywa jest wykonana z błyszczącego plastiku, który jest podatny na lekkie zarysowania i odciski palców. W białym wariancie kolorystycznym obudowa nie jest taka zła, ale błyszczący tył sprawia, że jest śliska. Metalopodobna warstwa wokół wszystkich boków wygląda jak metal, ale w rzeczywistości jest to błyszczący kompozyt z tworzywa sztucznego. Urządzenie jest z pewnością ogromne i dlatego obsługa jedną ręką jest trudna, chyba że masz duże dłonie. W przeciwieństwie do telefonów Xperia z wyższej półki, T2 Ultra nie jest odporny na wodę i kurz. Z tyłu na górze znajduje się mikrofon z redukcją szumów, a w dolnej części telefonu – głośnik. Po lewej stronie od logo SONY znajdują się czujniki zbliżeniowy i światła otoczenia, a dalej wielokolorowa dioda powiadomień LED i słuchawka.

Rozmiar porównanie – 7-calowy Nexus 7, 6-calowa Xperia T2 Ultra i 4.7″ HTC One (M7)

  IMG_0582

  IMG_0516     IMG_0506

Choć Xperia T2 Ultra ma dużą obudowę, jest niezwykle lekka – waży 172 gramy – i wyjątkowo smukła – waży zaledwie 7.7 mm grubości. Smukła i elegancka konstrukcja telefonu ułatwia korzystanie z niego przez dłuższy czas. Gniazda na kartę SIM i kartę micro SD są zakryte plastikowymi klapkami. Obok znajduje się charakterystyczny dla firmy Sony przycisk zasilania, a obok niego klawisz regulacji głośności i dedykowany przycisk aparatu. Port USB i 3.Gniazdo 5 mm jest niezręcznie umieszczone z boku, co może być niewygodne, gdy telefon znajduje się w kieszeni ze słuchawkami na uszach. To, co naprawdę irytuje, to proces wkładania kart SIM – dość trudno jest wyciągnąć tacki kart SIM, a następnie włożyć je z powrotem. Plastikowe tacki na karty micro SIM są bardzo delikatne i mogą się łatwo złamać. Co więcej, ma tak duży ekran i nie jest odporny na zarysowania. Naprawdę? – Tak.

Galeria zdjęć Xperia T2 Ultra Dual – (Kliknij na obrazek, aby zobaczyć go w pełnym rozmiarze).)

[metaslider id=15602]

Wyświetlacz

T2 Ultra ma 6 cali Wyświetlacz (IPS LCD) HD TRILUMINOS rozdzielczość ekranu 720 x 1280 pikseli przy 245ppi. Wyświetlacz jest żywy i jasny, z dobrymi kątami widzenia, ale brak rozdzielczości Full HD 1080p może być wyraźnie zauważalny na dużym ekranie podczas powiększania tekstu lub oglądania szczegółów. Odblaskowy panel wpływa jednak na jakość wyświetlania obrazu na ekranie w jasnym świetle słonecznym. Firma Sony dodała Mobilny silnik BRAVIA Engine 2, algorytm poprawy jakości obrazu dla zdjęć i wideo. Silnik analizuje i odpowiednio dostosowuje jakość treści, dostrajając kontrast, poprawiając kolory i redukując szumy w czasie rzeczywistym. Jest ona domyślnie włączona i można ją wyłączyć w ustawieniach wyświetlacza telefonu. Ogólnie rzecz biorąc, wyświetlacz jest całkiem niezły, a tryb Rękawiczki umożliwia obsługę ekranu dotykowego w rękawiczkach.

Aparat

T2 Ultra jest wyposażony w aparat główny o rozdzielczości 13 MP Dzięki zastosowaniu czujnika Exmor RS firmy Sony, który wygląda dobrze na papierze, ale wyniki nie do końca to uzasadniają. Tylny aparat jest w pewnym sensie przeciętny w porównaniu z 13 MP sensorami w innych urządzeniach, ponieważ zdjęciom brakuje jakości i drobnych szczegółów, nawet gdy są robione w przyzwoitych warunkach oświetleniowych. Ku naszemu zaskoczeniu, aparat całkiem nieźle radził sobie w warunkach słabego oświetlenia. Tryb automatycznej lampy błyskowej nie jest zbyt inteligentny i ma tendencję do uruchamiania lampy nawet przy zdjęciach w świetle dziennym.

IMG_0643

Główny aparat jest wyposażony w lampę błyskową LED i oferuje takie funkcje, jak tryb zdjęć seryjnych, HDR dla zdjęć i filmów, obsługa nagrywania wideo w jakości Full HD, geolokalizacja, dotykowa regulacja ostrości, wykrywanie twarzy, stabilizacja obrazu, panoramowanie itp. Inteligentny aparat społecznościowy zawiera tryby, takie jak retusz portretowy i efekt AR, które można wykorzystać do nakładania zabawnych efektów na zdjęcia w czasie rzeczywistym. Aparat posiada tryb rozogniskowania tła, który działa poprzez wykonanie dwóch zdjęć, a następnie ich przetworzenie, choć wymaga to pewnej ręki i cierpliwości. Zdjęcia można robić za pomocą jednego przycisku ekranowego lub fizycznego przycisku aparatu, który po naciśnięciu włącza również aparat.

Screenshot_2014-05-21-13-21-52

Z przodu znajduje się 1.Aparat 1 MP, który jest co najmniej słaby. Nawet w dobrze oświetlonym miejscu zdjęcia selfie okazywały się ziarniste i pełne szumów. Obsługuje nagrywanie wideo 720p z szybkością 30 klatek na sekundę. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie ma przyzwoity aparat, ale jeśli lubisz robić zdjęcia wysokiej jakości, to nie zrobi na tobie wrażenia. Poniżej znajduje się kilka nietkniętych próbek aparatów wykonanych oboma aparatami w T2 Ultra.

Galeria zdjęć aparatu T2 Ultra – (Kliknij na obrazki, aby zobaczyć je w pełnym rozmiarze).)

[metaslider id=15613]

Oprogramowanie i multimedia

Xperia T2 Ultra działa pod kontrolą systemu Android 4.3 Jelly Bean i podobnie jak inne marki, Sony implementuje niestandardowy interfejs użytkownika (UI) Xperia. Według Sony, system Android 4.Aktualizacja 4 KitKat dla T2 Ultra ma być dostępna od lipca i przyniesie nowe funkcje oraz lepszą wydajność. Na dole znajdują się 3 wirtualne przyciski – Home, wstecz i multitasking. Preinstalowanych jest kilka aplikacji marki Sony, takich jak Walkman, Sony Music i Sony Select, oraz aplikacje innych firm, a mianowicie McAfee Security, TrackID, Big Flix i Box. Urządzenie obsługuje tryb krajobrazowy na ekranie głównym i tryb szuflady aplikacji, co jest całkiem wygodne.

  Screenshot_2014-05-21-15-37-54      Screenshot_2014-05-16-10-43-03

Podobnie jak w przypadku menedżera urządzeń systemu Android, firma Sony zintegrowała usługę „Moja Xperia”, która pomaga zlokalizować zgubione urządzenie i zablokować je lub wymazać. Biorąc pod uwagę duży ekran, interfejs użytkownika został zoptymalizowany do obsługi jedną ręką, np. można dwukrotnie dotknąć przycisku głównego, aby uzyskać dostęp do obszaru powiadomień. Opcje personalizacji obejmują preinstalowane motywy, a dodatkowo więcej motywów Xperia można pobrać z witryny Sony Select. Można dostosować szybkie ustawienia, wybrać liczbę szybkich ustawień wyświetlanych w panelu powiadomień i edytować ich kolejność.

Screenshot_2014-05-21-15-49-15

Bateria, pamięć masowa i łączność

Bateria – T2 Ultra jest wyposażony w niewymienną baterię o pojemności 3000 mAh, która zapewnia imponujący zapas energii. Telefon jest zoptymalizowany tak dobrze, że bateria wytrzymuje dłużej niż oczekiwano, a w przypadku jej wyczerpania użytkownicy mogą przełączyć się na jeden z wydajnych trybów oszczędzania energii, aby wydłużyć jej żywotność. W jednym z naszych wielokrotnych testów bateria wytrzymała 2 dni i 17 godzin, a czas włączenia ekranu wyniósł 8 godzin i 25 minut. Ustawienia zarządzania energią informują o szacowanym czasie pracy baterii i jest kilka świetnych trybów oszczędzania energii – tryb STAMINA, tryb niskiej baterii, który nadmiernie oszczędza energię. Bateria podtrzymująca jest najlepszą rzeczą w tym telefonie. Całkowite naładowanie telefonu trwało jednak ponad 4 godziny, ponieważ w zestawie znajduje się ładowarka USB o niewielkiej mocy 850 mA.

IMG_0632

Screenshot_2014-05-21-14-04-03

Pamięć masowa – Telefon jest wyposażony w 8 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozszerzyć do 32 GB za pomocą karty micro SD. Jednak z 8 GB tylko 4.Użytkownik ma do dyspozycji 33 GB pamięci, która za jakiś czas może się łatwo wyczerpać. I nie ma opcji przenoszenia aplikacji na kartę SD, widać, jaką katastrofę zrobiło Sony! Nawet Moto E oferuje tę funkcję.

Obsługa USB On-the-Go (OTG) i MHL, co jest imponującą i przydatną funkcjonalnością. Wystarczy podłączyć pendrive’a, a telefon wykryje go automatycznie bez potrzeby instalowania dodatkowej aplikacji. Pamięć masową można zbadać za pomocą aplikacji eksploratora plików, a następnie odmontować zewnętrzny nośnik USB w Ustawieniach > Pamięć masowa. Jest to świetne rozwiązanie do bezpośredniego oglądania filmów i bezproblemowego przenoszenia plików multimedialnych w podróży.

IMG_0629

Łączność – T2 Ultra Dual to Dual-SIM smartfon posiada tryb dual-standby, co oznacza, że obie karty SIM działają jednocześnie i można wykonywać lub odbierać połączenia z każdej z nich. Telefon ma najwięcej opcji łączności – HSDPA 42 Mb/s, HSUPA 5.76 Mb/s, Wi-Fi, Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.0, A-GPS, DLNA, NFC i radio FM z RDS. Jednak tylko karta SIM 1 obsługuje sieć 3G, a karta SIM 2 tylko sieć 2G.

Ustawienia Dual SIM – Opcja włączenia lub wyłączenia jednej lub obu kart SIM, ustawienie nazwy karty SIM. Funkcja zasięgu Dual SIM umożliwia przekierowywanie połączeń na drugą kartę SIM, gdy jedna z kart jest nieosiągalna. Możliwość ustawienia własnych dźwięków dzwonka dla każdej z kart SIM.

Screenshot_2014-05-21-15-31-41

Dźwięk

Firma Sony jest znana z wyposażania swoich telefonów w głośne i wyraźne systemy dźwiękowe, zwłaszcza w starej, dobrej serii Walkman. Rozczaruje Cię za to głośnik w T2 Ultra. Głośnik jest umieszczony z tyłu, w dolnej części obudowy, z dużym grillem, który nie robi wrażenia. Podczas naszych obserwacji zauważyliśmy coś dziwnego i nie mogliśmy uwierzyć, że Sony może stosować tak złe praktyki.

Duży Grill głośnika w telefonie Xperia T2 Ultra jest w rzeczywistości sztuczką i aby potwierdzić naszą tezę, nagraliśmy mały filmik, który to udowadnia. Jak widać na filmie, tylko 10% całej części głośnikowej faktycznie działa, podczas gdy reszta jest całkowicie bezgłośna. Pamiętaj: „Wygląd może być mylący.” Sprawdź i oceń sam!

Wydajność

T2 Ultra Dual jest napędzany przez 1.Czterordzeniowy procesor Snapdragon 400 4 GHz i procesor graficzny Adreno 305. Ma 1 GB pamięci RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej. Ta specyfikacja sprzętowa nie jest rewelacyjna jak na phablet, ale bez wątpienia firma Sony wykonała świetną pracę przy optymalizacji oprogramowania tego urządzenia, dzięki czemu połączenie obu tych funkcji działa dobrze. Nie napotkaliśmy żadnych lagów ani problemów z wydajnością podczas korzystania z wielu aplikacji, ale czasami urządzenie ma tendencję do lagów podczas przewijania ekranów głównych (z nienaruszonymi widżetami), przełączania między aplikacjami i podglądem zdjęć w galerii nie był tak szybki. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie oferuje zadowalające i dobre wrażenia z użytkowania.

Cena i werdykt

Sony Xperia T2 Ultra Dual została wprowadzona na rynek w Indiach w cenie Rs. 25 990 zł, co z pewnością nie jest niską ceną, biorąc pod uwagę sprzęt średniej klasy. Urządzenie wygrywa jednak dzięki 6-calowemu wyświetlaczowi, a w tej cenie prawie żadna marka z pierwszej półki nie oferuje tak dużego ekranu. T2 Ultra to godny polecenia zakup dla użytkowników poszukujących telefonu z dużym wyświetlaczem, lekką i smukłą obudową, baterią o długim czasie pracy i obsługą Dual-SIM. T2 Ultra Dual można kupić za około 23 500 zł. poprzez stronę różne sklepy internetowe w Indiach. Dostępny w 3 kolorach – białym, fioletowym i czarnym.

Gionee Elife E7 to świetny zakup, jeśli wyświetlacz nie jest dla Ciebie priorytetem i jesteś gotów wydać kilka tysięcy dolarów więcej na smartfon z lepszą konfiguracją i imponującym aparatem.

PROS:

 • Dobra jakość wykonania
 • Niezwykle lekka i smukła konstrukcja
 • Imponujący 6-calowy wyświetlacz IPS LCD Triluminos z silnikiem Mobile BRAVIA 2
 • Niesamowite podtrzymanie bateryjne – bateria 3000 mAh i wydajne tryby oszczędzania energii
 • Wielokolorowa dioda powiadomień
 • Obsługa USB On The Go (OTG)
 • Komunikacja bliskiego pola (NFC)
 • Dual-SIM (dual stand-by)
 • Dedykowany klawisz aparatu
 • Tryb Rękawiczki

KONSEKWENCJE:

 • Główny aparat jest przeciętny
 • Słaba przednia kamera
 • Duży głośnik emituje słaby dźwięk
 • Nie można przenosić aplikacji na kartę SD
 • Wkładanie i wyjmowanie tacek na karty SIM jest dość trudne i irytujące
 • Brak obsługi 3G na karcie SIM 2
 • Nieodporny na zarysowania wyświetlacz
 • Słuchawki douszne niskiej jakości
 • Niewymienna bateria
 • Jakość połączeń głosowych jest przeciętna
 • W zestawie ładowarka USB o pojemności 850 mA

Daj nam znać o swoich opiniach na temat urządzenia! ��

Jak oceniasz artykuł?
Biblioteka