Dlaczego Nexus jest jak iPhone z Androidem, ale jeszcze nie do końca

Jednym z kluczowych argumentów, jakie zwykle wysuwa każdy użytkownik iPhone’a, gdy dyskutuje z użytkownikiem Androida, jest bezproblemowa integracja sprzętu i oprogramowania, ponieważ Apple ściśle kontroluje oba te elementy. Jedynym telefonem z systemem Android, który może pochwalić się pewnego rodzaju synergią między sprzętem i oprogramowaniem, jest linia Nexus, w której Google współpracuje z producentem OEM i uważnie śledzi rozwój smartfonu. Te telefony Nexus podczas premiery są zwykle pierwszymi, które przenoszą nowe główne aktualizacje systemu Android i są pierwszymi, które otrzymują aktualizacje OTA dla aktualizacji systemu Android. Oto niektóre z rzeczy, które sprawiają, że linia Nexus jest podobna do iPhone’a z Androidem:

  • Integracja pionowa, w której sprzęt i oprogramowanie są połączone i nadzorowane w synergii przez producenta OEM.
  • Obietnica terminowych aktualizacji i bycia pierwszym w kolejce do nich.
  • Waniliowe oprogramowanie bez żadnych modyfikacji.
  • Dostępność na całym świecie.
  • Coroczny cykl aktualizacji

grafika iNexus

Jednak pomimo tego, co można by przypuszczać, że jest najważniejszym smartfonem z systemem Android, biorąc pod uwagę, że Google bezpośrednio kontroluje więcej oprogramowania i integracji sprzętu na nim, linia Nexus nie udało się stać się tym, czym iPhone jest dla Apple, że jeden wyróżniający się flagowiec. Tak, jest tylko jeden flagowy iPhone rok i kilka, jeśli chodzi o Androida ułatwiając wybory, ale częściej niż nie, telefony Nexus zostały utracone w chmurach wyborów i nie udało się stać się prawdziwym flagowym Android, że powinny być. Niektóre z powodów, które naszym zdaniem są takie same, to:

Kiedy po raz ostatni w telefonie Nexus pojawiła się innowacja sprzętowa??

Gdy bierzesz do ręki iPhone’a nowej generacji, nie zawsze są to tylko szybsze lub inaczej wyglądające wersje urządzeń poprzedniej generacji. Dzięki dodanym funkcjom sprzętowym otrzymujesz nowe oprogramowanie, a także wrażenia sprzętowe. Firma Apple zawsze była wierna cyklowi corocznych aktualizacji i nawet jeśli modele „s” mają taki sam wygląd jak starsza generacja, zawsze pojawia się nowy haczyk. iPhone 5s ma Touch ID, którego nie miał iPhone 5, iPhone 6s ma 3D Touch w porównaniu z iPhone 6, a iPhone 4s ma znacznie lepszy aparat i Siri.

Jeśli spojrzeć na telefony Nexus, to zazwyczaj są to przerobione wersje czegoś, co producent OEM już wypuścił na rynek. Nexus 5 był ściśle oparty na wszystkim tym, czym był LG G2, a Nexus 6 wyszedł z w dużej mierze takim samym zestawem sprzętu i funkcji, poza drobnymi ulepszeniami, jak Motorola Moto X Second Gen. Trend ten został niejako zatrzymany przez Nexus 5X i 6P, które mają nowe wzornictwo, ale nigdy nie było innowacji sprzętowej, która byłaby na pierwszym miejscu w telefonach Nexus. Okrągła lampa błyskowa w Nexusie 6 była w Moto X, w nowych telefonach Nexus skaner linii papilarnych stał się powszechny, tak samo jak wyświetlacze QHD, podczas gdy laserowy autofokus również nie jest czymś nowym. Procesor, o którym mowa, jest również dostępny w kilku flagowcach, co podkreśla fakt, że choć telefony Nexus mogą być pierwszymi, które wprowadzają kilka funkcji oprogramowania dzięki najnowszym buildom Androida, nigdy nie są pierwszymi urządzeniami, które wprowadzają kuszącą funkcję sprzętową, która zapiera dech w piersiach.

Wydatki na marketing nigdy nie dorównają tym przeznaczanym na flagowce z Androidem

Kolejne dwa punkty są w pewnym sensie powiązane i dotyczą pozycjonowania telefonów Nexus. Google prawie wcale, jeśli w ogóle, nie prowadzi żadnych działań marketingowych w odniesieniu do telefonów Nexus. Są to dobrze znane urządzenia w społeczności geeków, ponieważ geekom zależy na takich rzeczach jak szybsze aktualizacje i stockowy Android, ale wyjdź poza tę społeczność i niewiele osób nawet wie o programie Nexus. Nawet jeśli słyszeli telefon, co Nexus, jako marka, oznacza, jest w powietrzu dla wielu ludzi. Nie prowadzimy masowej kampanii budowania marki, ale obecność na rynku na pewno nie zaszkodzi. Z drugiej strony, iPhone’y stały się wyznacznikiem mody i nawet ci, którzy ich nie używają, są przynajmniej świadomi ich istnienia. Zarówno Google, jak i Apple mają naprawdę jeden smartfon, który można nazwać własnym, a biorąc pod uwagę, że nie ma naprawdę nie brakuje pieniędzy w Big G, można było oczekiwać, że będą one nieco bardziej otwarty na linii Nexus i umieścić więcej wysiłków marketingowych go.

Ceny i grupa docelowa są trochę niedopasowane

Jednym z powodów, dla których można spekulować za Google nie marketingu ich linii Nexus jest prawdopodobnie zagmatwane pozycjonowanie linii sam. Kiedy linia Nexus była w powijakach, Google wspomniało, że urządzenia Nexus są przeznaczone dla programistów i maniaków, a zatem nie mają żadnych modyfikacji producenta ani operatora. Do czasu Nexusa 4, telefony Nexus były również wydawane w segmencie budżetowym, aby przemówić do tłumu programistów, którzy mogliby sobie pozwolić na telefon z Androidem, tak jak Google chciało, aby wyglądał Android i zacząć budować na jego bazie. Nexus 4 został wprowadzony na rynek w cenie 299 dolarów, Nexus 5, z drugiej strony, został wprowadzony w cenie 349 dolarów, podczas gdy Nexus 5X i 6P zostały wycenione odpowiednio na 379 i 499 dolarów. Tendencja wzrostowa jest zdecydowanie zauważalna, a co czyni ją jeszcze bardziej interesującą to fakt, że telefony Nexus były zawsze dostępne w wersji odblokowanej, bez żadnych dotacji od operatora. Nexus P w wersji 64 GB kosztuje 549 USD, podczas gdy iPhone 6s Plus z 64 GB pamięci masowej kosztuje 849 USD, co stanowi różnicę o dobre 300 USD. Tak więc, słusznie Nexus nie odważył się na iPhone poziom szalonych cen, ale dla bycia urządzeniem, które odwołuje się do maniaków i deweloperów świat i niosąc dalej dziedzictwo telefonów Nexus, obecna linia telefonów Nexus są zdecydowanie wysokiej klasy.

To właśnie ta cena sprawia, że linia Nexus jest nieco niejednoznaczna, jeśli chodzi o rodzaj odbiorców, których Google chce uwieść. Telefony Nexus znajdują się gdzieś pomiędzy dobrymi, inteligentnymi telefonami budżetowymi, takimi jak OnePlus Two, a flagowymi telefonami z systemem Android, co czyni je dziwnym wyborem. To jest to, gdzie czujemy, że Google nie ma pozycjonowania i TG prawo, co jest to, co jest szkodliwe dla linii Nexus. Z drugiej strony, firma Apple jasno dała do zrozumienia, że iPhone’y są jak biżuteria i będą sprzedawać się z wysoką ceną i spodobają się każdemu, komu zależy na dobrych doświadczeniach, podczas gdy telefony Nexus wciąż walczą o znalezienie swojego ulubionego miejsca.

Długoterminowe wsparcie oprogramowania nie działa

Apple zazwyczaj zapewnia aktualizacje oprogramowania i wsparcie dla smartfonów i produktów, które mają trzy lata. W rzeczywistości najniższym produktem obsługującym aktualizację iOS 9 jest iPhone 4s, który został wydany w 2011 roku. Porównując to ze smartfonem Nexus wprowadzonym na rynek w 2011 roku, czyli Nexusem S, o którym już zapomniano, można poznać historię wsparcia oprogramowania. Na ich uznanie, Google zawsze utrzymywał wyraźnie, że będą one tylko rozszerzyć wsparcie do urządzenia, które jest 18 miesięcy, rodzaj dostać większy obraz, dlaczego ktoś może być ostrożny przy wyborze telefonu z systemem Android, w przestrzeni, gdzie masz rywala, który jest wspieranie urządzenia, które jest cztery lata stary. Biorąc pod uwagę rosnące koszty smartfonów Nexus, długoterminowe wsparcie oprogramowania staje się głównym tematem rozmów, ponieważ z pewnością znajdą się osoby, które kupią te urządzenia, wiedząc, że nie będą ich aktualizować przez dobre dwa lata. Być może nadszedł czas, by Google przemyślało sprawę i zapewniło nieco dłuższe wsparcie dla oprogramowania, zwłaszcza teraz, gdy konfiguracja sprzętowa jest na tyle dobra, że przez jakiś czas będzie odporna na przyszłość.

Choć linia Nexus może nigdy nie przebije się do pierwszej dwójki lub trójki telefonów z Androidem, można się zastanawiać, czy Google naprawdę naciska na nią wystarczająco mocno, by wykorzystać jej potencjał. Do tej pory, to był przypadek Google trzyma linię Nexus więcej niż ktokolwiek inny i szybciej kajdany są z pedału, szybciej będzie konsument korzyści i mają produkt, który może rzeczywiście wziąć na iPhone w sposób, że nie każdy telefon Android może.

Jak oceniasz artykuł?
Biblioteka