Samsung Galaxy Note 3 V/s Sony Xperia Z1; Pomagamy wybrać odpowiednie urządzenie!

Jeśli jesteś na rynku w poszukiwaniu top-end smartphone Android to musisz być świadomy, że Samsung Galaxy Note 3 i Sony Xperia Z1 są jednymi z głównych pretendentów do zajęcia tytuł najlepszego smartfona. Oba urządzenia mają swoje wady i zalety, które wyjaśnimy w tym wpisie i pomożemy Ci wybrać najlepszy telefon, zgodnie z Twoimi potrzebami i wymaganiami. Przeanalizujemy oba urządzenia i ocenimy je na podstawie najważniejszych kryteriów, na które ludzie zazwyczaj zwracają uwagę przy zakupie telefonu, a są to – wygląd & wyświetlacz, funkcje oprogramowania, wydajność aparatu, specyfikacje sprzętowe i wreszcie ceny.

1

Wzornictwo i wyświetlacz:

Jeśli jesteś power userem poszukującym telefonu z dużym ekranem, to trzecia generacja urządzenia Samsunga z serii Note – Galaxy Note 3 nie zawiedzie Cię swoimi 5.7″ gigantyczny rozmiar ekranu, ale z drugiej strony, jeśli nie jesteś wielkim fanem tych mamucich rozmiarów telefonów, to wyświetlacz Xperii Z1 ma umiarkowany rozmiar 5″. Oba urządzenia mają wyświetlacze Full HD o rozdzielczości 1080×1920 pikseli i gęstości pikseli 386 i 441 PPI (Pixels per Inch), odpowiednio w Note 3 i Xperia Z1. O ile zaletą pierwszego z nich jest ekran AMOLED, o tyle ekran drugiego urządzenia ma swoje własne zalety, którymi można się pochwalić – odporność na stłuczenia i zarysowania.

2

Jeśli chodzi o ogólny wygląd i wymiary tych urządzeń, oba są mniej więcej tak samo grube i ważą tyle samo. Note 3 to 8.3 mm grubości i waży 168 gramów, podczas gdy Z1 ma 8.5 mm grubości przy wadze 180 gramów. Ale różnicę w wyglądzie i zastosowanych materiałach poczujesz dopiero po dotknięciu każdego z nich. W przeciwieństwie do wielu innych urządzeń firmy Samsung, Note 3 ma skórzane wykończenie premium wyglądające na zdejmowanej tylnej pokrywie telefonu, podczas gdy Z1 zachowuje szklane wykończenie unibody, jak widać na jego młodszym rodzeństwie – Xperia Z.

Oprogramowanie i UI:

Oba telefony – Galaxy Note 3 i Xperia Z1 działają na najnowszym systemie operacyjnym Android Jellybean, a na górze są zastrzeżone UI przez każdego z producentów urządzeń, które ma na celu odświeżenie doświadczenia stockowego android UI i pozwalając użytkownikom na dostęp do najczęściej używanych funkcji przy minimalnej ilości stuknięć. Jestem pewien, że porównanie Touchwiz UI Samsunga i Xperia UI samo w sobie jest warte osobnego wpisu, więc nie będę się rozwodził nad tym, który z nich jest lepszy od drugiego. Ale jeśli chodzi o funkcje oprogramowania, Note 3 ma kilka naprawdę fajnych i zwiększających produktywność narzędzi, w tym funkcję wielu okien i air-gesture w połączeniu z innymi autorskimi aplikacjami, takimi jak S Memo – do robienia bezbłędnych notatek za pomocą dołączonego do urządzenia pióra S-pen, SHealth do śledzenia treningu i liczby kroków, album opowieści, gra grupowa itp. Wręcz przeciwnie, jeśli wolisz czysty i jednolity interfejs użytkownika od łatwości obsługi i liczby dostępnych funkcji, to są duże szanse, że będziesz chciał wybrać interfejs Xperia UI firmy Sony zamiast Touchwiz firmy Samsung.

3

4

Specyfikacja, pamięć masowa i bateria:

Specyfikacja Galaxy Note 3 na papierze z łatwością pokonuje specyfikację Xperii Z1. Galaxy Note 3 jest wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Exynos 5 firmy Samsung, który jest zestawem dwóch czterordzeniowych procesorów – a 1.9 GHz Cortex A15 i 1.Procesor Cortex A7 3 GHz z wbudowaną pamięcią RAM o pojemności 3 GB oraz układem Mali T628, który odpowiada za grafikę o wysokiej rozdzielczości w urządzeniu. Specyfikacja Galaxy Note 3 pozwala również na wyeliminowanie niesławnego interfejsu Touchwiz UI, który miał znaczny wpływ na wydajność wcześniejszych urządzeń Galaxy, ale dzięki mocnemu procesorowi i pamięci RAM na pokładzie Galaxy Note 3 problem ten pozostaje nierozwiązany. Z drugiej strony, Xperia Z1 jest wyposażona w system operacyjny 2.Procesor Qualcomm Snapdragon 800 2 GHz i 2 GB pamięci RAM na pokładzie, co jest przyzwoitym wynikiem, zważywszy na fakt, że jak dotąd nie ma gier ani aplikacji, które w pełni wykorzystywałyby procesory i pamięć RAM dostępne w Galaxy Note 3.

Jeśli chodzi o pamięć masową tych urządzeń, Note 3 jest dostępny w wersjach 64 GB i 32 GB, natomiast Xperia Z1 ma 16 GB pamięci wewnętrznej dostępnej w urządzeniu. Niemniej jednak, oba urządzenia mają możliwość rozszerzenia pamięci telefonu do 64 GB za pomocą karty micro SD.

Jeśli obawiasz się o baterię w tych urządzeniach, na szczęście zarówno Z1, jak i Note 3 mają ogromne baterie, które pozwalają na działanie urządzenia przez cały dzień przy umiarkowanym użytkowaniu. Podczas gdy Galaxy Note 3 ma wyjmowaną baterię 3200 mAh, ta w Z1 ma 3000 mAh, której nie można zastąpić inną zapasową baterią w razie nagłej potrzeby, ale po wynalezieniu zewnętrznych zestawów baterii, nie sądzę, aby niewyjmowalna bateria była już wadą.

Funkcje łączności w obu telefonach są niemal takie same, jak w innych urządzeniach z najwyższej półki na rynku. Oba urządzenia obsługują GPRS, EDGE, 4G LTE, Wi-Fi, Bluetooth, NFC i złącze micro USB. Note 3 ma przewagę nad Z1 w zakresie łączności, ponieważ jest wyposażony również w port podczerwieni.

Aparat:

Aparat jest ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia z wyższej półki, w końcu nie płacisz wysokiej ceny tylko za wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych, prawda?? 20.7 MP aparat główny z tyłu Xperia Z1 pozostawił nas pod całkowitym wrażeniem jakości obrazu, czy to na zewnątrz, wewnątrz, czy przy słabym oświetleniu. Dodatkowa funkcja do tego 20.Aparat 7 MP ma funkcję ‘Wyraźny zoom’, która umożliwia wyraźniejsze i dokładniejsze powiększanie zdjęć nawet do 3x, w przeciwieństwie do zwykłych funkcji zoomu cyfrowego dostępnych w innych urządzeniach. Nie trzeba dodawać, że Z1 ma także dodatkowy aparat 2 MP z przodu, który może być używany do rozmów wideo. Zarówno tylne, jak i przednie kamery urządzenia są w stanie nagrywać filmy w jakości Full HD przy 30 FPS.

5

6

(Zdjęcia przy słabym oświetleniu przy użyciu aparatu Xperia Z1)

Wręcz przeciwnie, nawet 13.1 MP aparat w Note 3 wykonuje swoje zadanie dobrze, dopóki pstrykasz zdjęcia w jasnym świetle, ale fotografowanie w słabym świetle przy użyciu Note 3 pozostawi Cię nieco rozczarowanym. Podobnie jak model Z1, Note 3 ma dodatkowy aparat o rozdzielczości 2 MP, który umożliwia nagrywanie filmów Full HD z szybkością 30 klatek na sekundę.

7
Fotografowanie przy słabym oświetleniu za pomocą aparatu Note 3

Cena:

W kraju rozwijającym się, takim jak Indie, cena urządzenia może zadecydować o zakupie, ale na szczęście, jak zawsze, firma Sony rozważnie ustaliła cenę Z1. Strona Sony Xperia Z1 cena w Indiach obecnie waha się na poziomie 38K INR, podczas gdy jego odpowiednik Note 3 kosztuje około 44K, co moim zdaniem jest ceną nieco wyższą, ale biorąc pod uwagę jego unikalne funkcje S-pen, warto za niego zapłacić, jeśli można wykorzystać te funkcje w codziennym użytkowaniu.

Werdykt końcowy:

Oba urządzenia, Xperia Z1 i Note 3, są dobrze dopasowane do potrzeb swoich docelowych klientów. Pod koniec dnia bardzo trudno byłoby nam odpowiedzieć, które urządzenie jest lepsze od drugiego. Note 3 to raczej narzędzie dla profesjonalistów, które ma zwiększyć produktywność dzięki funkcjom pióra S-pen, dużemu ekranowi umożliwiającemu lepszą pracę wielozadaniową z wykorzystaniem wielu okien itp.

Jesteśmy pewni, że tak jak my, nawet Ty będziesz miał trudności z wyborem jednego z tych dwóch urządzeń, ale pozwól mi powtórzyć, jeśli dobrze czujesz się z phabletem, Note 3 jest prawdopodobnie jednym z najlepszych urządzeń, ale jeśli szukasz wszechstronnych funkcji, jeśli jesteś osobą, która wierzy w czysty interfejs użytkownika i używa telefonu do robienia zdjęć, Xperia Z1 jest dla Ciebie.

Jak oceniasz artykuł?
Biblioteka