Budżetowy telefon na dopalaczach: Szczegółowa recenzja Lenovo K3 Note

Kilka lat temu, aby znaleźć sobie telefon z Androidem, który mógłbyś używać jako urządzenie codziennego użytku, musiałbyś wydać 10 000 Rs lub mniej. Motorola zmieniła zasady gry dla użytkowników budżetowego Androida wraz z premierą Motoroli Moto G i od tego czasu w kategorii tej pojawiła się lawina, w której kilku producentów szło łeb w łeb, aby zapewnić swoim klientom maksimum funkcji w najbardziej opłacalnych cenach. Lenovo jest liderem tej wojny, konkurując z takimi firmami, jak Motorola, Asus, Xiaomi i Samsung o dominację na rynku urządzeń z systemem Android poniżej Rs 10,000 rynek .

K3 note

Jednym z urządzeń, które wyjątkowo dobrze sprawdziło się w firmie Lenovo, przynajmniej jeśli chodzi o liczbę sprzedanych urządzeń, jest Lenovo K3 Note. Trzeba przyznać, że jest to jeden z najpopularniejszych telefonów w kategorii poniżej 10 000 rs. Ponieważ urządzenie jest dostępne wyłącznie w Internecie, z pewnością musi być w nim coś, co skłoniło tak wiele osób do zakupu telefonu, nawet się nim nie bawiąc i ślepo ufając marce oraz wstępnemu zestawowi recenzji. Tylko po to, by przekonać się, o co tyle szumu, wzięliśmy Lenovo K3 Note i dogłębnie sprawdziliśmy, o co chodzi w tym urządzeniu.

Dostępność, cena i zawartość pudełka

Lenovo K3 Note jest dostępny jako produkt ekskluzywny online w serwisie Flipkart. Początkowo telefon był sprzedawany w sprzedaży błyskawicznej, gdzie niektóre ze sprzedaży nawet 50 000 sztuk urządzenia zostały sprzedane w ciągu 5 sekund od uruchomienia, ale od tego czasu stał się dostępny w sprzedaży otwartej. Urządzenie jest dostarczane w kartonowym pudełku z kartą SIM Airtel jako ofertą. W pudełku znajduje się samo urządzenie, akumulator, para słuchawek z mikrofonem, osłona ekranu, ładowarka sieciowa oraz kabel USB do Micro USB. Szukaliśmy tego urządzenia w kilku sklepach offline, ale nie znaleźliśmy go. Nawet po tym, jak urządzenie trafiło do ogólnej sprzedaży, jego cena pozostała na stałym poziomie Rs 9,999 na Flipkart dla urządzenia.

K3 note3

Jeśli chodzi o wybór koloru, można wybierać między żółtym, białym i czarnym panelem telefonu, przy czym przednie czarne ramki pozostają niezmienne. Według naszych źródeł w Pricebaba, Flipkart sprzedał ponad 80.000 urządzeń Lenovo K3 Note podczas ich Big Billion Day sprzedaży wyraźnie stwierdzając, że dostępność nie jest problemem.

Konstrukcja i sprzęt

Lenovo K3 Note to urządzenie pokryte plastikiem. Jest to telefon, który pachnie nieinspirującym wzornictwem, ale można się tego spodziewać po telefonie w tym przedziale cenowym. Z przodu telefon jest blokiem ekranu dotykowego z dość standardowym, błyszczącym wykończeniem tylnego panelu, bez jakiejkolwiek tekstury. Rogi są lekko zaokrąglone, mimo że krawędzie telefonu są ustawione pod kątem 90 stopni, co sprawia, że telefon jest nieco niewygodny do trzymania w małych dłoniach. Zdecydowanie przydałoby się trochę krzywizny. Ponieważ tylny panel urządzenia jest zdejmowany, zawsze istnieje możliwość pojawienia się jakichś potoków i hałasów, mimo że telefon sprawia wrażenie dość solidnego. Ramki w telefonie są dość wyraźne, zwłaszcza na górze i na dole. Górna ramka ma wycięcie na słuchawki i kamerę przednią, podczas gdy na dolnej wardze znajdują się trzy przyciski pojemnościowe, które z jakiegoś powodu nie mają podświetlenia i są wytrawione w białym kolorze i dziwnym wzorze, co sprawia, że są dość mylące dla pierwszego użytkownika.

K3 note Biały

Gdy trzymasz urządzenie twarzą do góry, przód jest zdominowany przez 5.5-calowy wyświetlacz Full HD które ma panel IPS. Lenovo K3 Note, obok Coolpad Note 3, jest jednym z jedynych telefonów z wyświetlaczem 1080P w tym przedziale cenowym, więc jest to dla niego zwycięstwo. Tuż nad wyświetlaczem znajduje się kratka na słuchawkę i przedni aparat 5 MP. Poniżej wyświetlacza znajdują się trzy przyciski pojemnościowe – wstecz, home i menu. W górnej części telefonu znajduje się 3.Gniazdo słuchawkowe 5 mm oraz port Micro USB. W dolnej części podbródka znajduje się tylko otwór na mikrofon i nic więcej. Z tyłu urządzenia znajduje się aparat 13 MP na górze po lewej stronie, a pod nim lampa błyskowa Dual LED. W górnej części tylnej części telefonu znajduje się znak firmowy Lenovo, dodatkowy mikrofon do redukcji szumów oraz głośniki. Po prawej stronie znajduje się metalowy przycisk zasilania oraz pokrętło regulacji głośności. Na lewej krawędzi telefonu nie ma nic.

K3 note7

Tylny panel telefonu jest zdejmowany, a po jego zdjęciu można uzyskać dostęp do baterii i wyjąć ją, włożyć dwie karty Micro-SIM oraz gniazdo Micro SD w celu rozszerzenia pamięci telefonu.

K3 note9

Jeśli chodzi o moc, telefon jest napędzany przez procesor MediaTek 6752 SoC z ośmioma rdzeniami CPU taktowanymi zegarem 1.7 GHz. Na pokładzie znajduje się 2 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej, ale można rozszerzyć pamięć o kolejne 32 GB dzięki obsłudze kart Micro SD.

Wyświetlacz

Jak już wspomniano, K3 Note jest wyposażony w 5.5-calowy panel LCD 1080 P. W przeciwieństwie do paneli AMOLED, kolory nie są tu tak intensywne, a przez cały czas korzystania z urządzenia można odnieść wrażenie, że są nieco wyprane. Z tego powodu kąty widzenia nie zwalą nikogo z nóg, ale nie są też takie złe; pomyśl, że wyświetlacz jest przeciętny nawet przy pełnej jasności. Niekoniecznie jest to złe, ponieważ kolory wydają się naturalne i można odnieść wrażenie, że są nieco cieplejsze. Być może jesteśmy nieco krytyczni, ponieważ używamy panelu AMOLED z Nexusa 6P, który zainfekował nasze oczy. Jasność w świetle słonecznym była odpowiednia i przez większość czasu nie mieliśmy problemów z widocznością telefonu na zewnątrz, choć czasami wysoka refleksyjność ekranu sprawiała, że czytanie było nieco kłopotliwe.

Wyświetlacz K3 Note

W przeciwieństwie do większości telefonów, które są dostarczane z Corning Gorilla Glass Protection, K3 Note posiada warstwę ochronną Dragontrail, co oznaczało, że po intensywnym użytkowaniu na powierzchni pojawiały się drobne zarysowania.

Oprogramowanie

Lenovo K3 Note jest wyposażony w system Android 5.0 po wyjęciu z pudełka, co jest jeszcze lepsze dzięki VibeUI na górze. Używając słowa „ulepszać”, jesteśmy bardzo konkretni, ponieważ niestandardowa skórka dodaje wiele interesujących funkcji do urządzenia, w przeciwieństwie do niektórych innych skórek, które widzieliśmy w przeszłości. Ikony nie są może najbardziej atrakcyjne wizualnie, ale w niczym nie przypominają łamania kodu kolorów, z jakim mieliśmy do czynienia w przypadku Samsunga. Powiedzmy, że nacisk położono tu na funkcjonalność, a nie tylko na atrakcyjność wizualną.

VibeUI-29-54-804 VibeUI-29-12-001

Podobnie jak większość marek pochodzących z Chin, takich jak Gionee, Xiaomi, itp, nie ma szuflady aplikacji na K3 Note, choć można zastąpić domyślny launcher z jednego z wyborów w przypadku, gdy brakuje typowego szuflady aplikacji. K3 Note jest gotowy do pracy, nawet domyślny launcher obsługuje widżety, co jest dobrą rzeczą. Do telefonu dołączonych jest wiele aplikacji, ale większość z nich można odinstalować, jeśli nie chcemy ich używać. Strona Cień powiadomień cMożna go dostosować do własnych potrzeb, a jeśli to nie wystarczy, można zastosować motywy na urządzeniu, aby całkowicie zmienić jego wygląd, w tym domyślne tapety, ekran blokady, ikony itp. Domyślnie cień powiadomień ma prawie wszystkie możliwe skróty, jakie można sobie wyobrazić, jeśli chodzi o przełączniki, co może być nieco przytłaczające. Kolekcja motywów nie jest oczywiście tak bogata jak w telefonach Xiaomi, ale jest ich wystarczająco dużo, aby zachować świeży wygląd telefonu.

VibeUI-29-02-521

Telefon obsługuje Dual SIM funkcjonalność, a także bardzo przejrzysty interfejs zarówno w aplikacji dialera, jak i aplikacji wiadomości, który pozwala odróżnić, z której karty SIM odebrano dane połączenie i wiadomość. Podobnie jak w większości telefonów z obsługą Dual SIM Active-Standby, K3 Note pozwala także na ustawienie domyślnej karty SIM do korzystania z danych lub wykonywania połączeń. Jest też kilka naprawdę fajnych funkcji programowych, na przykład możliwość uruchamiania aplikacji bezpośrednio z samego ekranu blokady, bez wybudzania telefonu, czy Strefa bezpieczna, która pozwala ukryć niektóre aplikacje lub pliki w telefonie. Podwójne stuknięcie, aby odblokować telefon działa jak czar i nie mieliśmy żadnych problemów na tym froncie. Kolejną naprawdę fajną funkcją było przesunięcie palcem w górę na ekranie głównym w dowolnym pustym miejscu, co spowodowało pojawienie się klawiatury, która pozwala na wyszukiwanie aplikacji przez wpisywanie, na wypadek gdybyś nie chciał odkrywać wszystkich ekranów głównych. Okno multitaskingu jest bardzo podobne do tego, które widzieliśmy w iOS 8, a ikony aplikacji znajdują się za podglądami.

Wydajność

Lenovo K3 Note jest zasilany przez Układ SoC MediaTek 6752, chipset, który stał się dość powszechny wśród urządzeń ze średniej półki, takich jak Gionee Elife S7 i Meizu M1 Note. Chipset jest bezpośrednim konkurentem chipsetu Snapdragon 615 i z naszych doświadczeń w testowaniu urządzeń z tymi dwoma chipsetami wynika, że 6752 wypada nieco lepiej w większości benchmarków.

Nenamark
Nenamark

Chipset pozostaje wierny swoim obietnicom i zapewnia K3 Note odpowiednią moc.

Testy porównawcze K3 Note-14-13-58-343 Testy porównawcze K3 Note-14-13-45-049

Może jesteśmy trochę zbyt wymagający, ale kolejny gig pamięci RAM oprócz 2 GB na pokładzie byłby świetny, ponieważ telefon wykazywał drobne oznaki zacinania się, gdy wychodziliśmy z zadania wymagającego dużej ilości pamięci (takiego jak granie w gry lub oglądanie długiego filmu 1080P). Ogólne przeglądanie stron internetowych i nawigacja w telefonie działały poprawnie, bez wzoru szachownicy czy spadków klatek. Telefon bez problemu odtwarzał filmy 1080 P i, co zaskakujące, nie nagrzewał się zbytnio. Napotkaliśmy problem, gdy przy pierwszym uruchomieniu telefonu nie chciał się on połączyć z siecią WiFi, ale szybki reset fabryczny rozwiązał ten problem. Pisanie na telefonie jest genialne dzięki naprawdę dobrej klawiaturze z odpowiednio dużymi klawiszami. Połączenia telefoniczne były głośne i wyraźne, nie doświadczyliśmy żadnego spadku jakości połączeń podczas wykonywania rozmów. Wydajność w grach nie był najlepszy i doświadczyliśmy sporej liczby drgań, zwłaszcza w grach takich jak Asphalt 8 i FIFA 15, które wymagają dużej mocy GPU.

Testy porównawcze K3 Note-13-45-44-837 Testy porównawcze K3 Note-14-06-14-572

Głośnik był pewnym problemem, będąc z tyłu, chociaż był odpowiednio głośny, gdy mieliśmy telefon w górze. Jeśli położysz telefon na puszystej powierzchni, usłyszysz stłumione dźwięki, ale można się tego spodziewać po takim umiejscowieniu urządzenia. Przeprowadziliśmy na urządzeniu kilka testów porównawczych, których wyniki pomogły nam potwierdzić, że K3 Note rzeczywiście jest urządzeniem o dużej mocy obliczeniowej.

Aparat

Lenovo K3 Note jest wyposażony w Tylny aparat 13 MP z f/2.0 przysłony. Z tyłu znajduje się podwójna diodowa lampa błyskowa, choć nie daje ona efektu prawdziwego odcienia skóry, którego mogliśmy się spodziewać po urządzeniach Apple z podobnym zestawem lamp błyskowych. Nie ma tu też OIS, więc trzeba mieć pewne ręce podczas robienia zdjęć.

Interfejs użytkownika aplikacji aparatu jest dość prosty, a tryb HDR lub latarkę można uruchomić z poziomu listy szybkich przycisków na ekranie głównym. W ustawieniach można zmienić ustawienia ISO, balansu bieli, a także włączyć linie siatki, aby ułatwić fotografowanie. W aplikacji aparatu jest też wbudowany skaner QR, co oznacza, że nie trzeba pobierać osobno aplikacji QR. Możesz wyłączyć dźwięk migawki i użyć klawiszy głośności do zrobienia zdjęcia – wszystko to składa się na naprawdę przyjemne doświadczenie. Zauważyliśmy jednak, że robienie zdjęć za pomocą klawisza głośności skutkuje bardzo niewielkim opóźnieniem w robieniu zdjęć w porównaniu z przyciskiem migawki na ekranie. Aparat posiada funkcję panoramy oraz filtry, dzięki którym można robić naprawdę dobre zdjęcia.

Same zdjęcia na urządzeniu są przyzwoite, a czasami naprawdę dobre, zwłaszcza w naturalnym świetle na zewnątrz. Aparat naprawdę nie radzi sobie w słabym oświetleniu lub w ruchu, ale tego można się było spodziewać. Szczegóły nie są tak wyraźne, jak można by się spodziewać po czujniku 13 MP i to było pewne rozczarowanie. Zdjęcia makro wychodzą znacznie lepiej niż długie zdjęcia krajobrazu. Powiedzmy, że są to zdjęcia, które wystarczą do udostępniania na Twitterze i Facebooku, ale cokolwiek więcej i będzie bardzo wyraźnie widać ograniczenia aparatu. Podobnie jest w przypadku przedniej kamery, która choć solidna, nie jest niczym spektakularnym. Odcienie skóry były dokładne, a szczegóły dobrze odwzorowane w jasno oświetlonych pomieszczeniach i na zewnątrz, podczas gdy w miejscach, które stanowiły wyzwanie, były one dość słabe. Kilka próbek zdjęć z aparatu załączono powyżej.

Żywotność baterii

The 2900 mAh Wyjmowana bateria w Lenovo K3 Note daje pewność, że urządzenie wytrzyma cały dzień. Być może można by oczekiwać nieco więcej po tak dużej baterii, ale przy kilku kontach Gmaila zawsze synchronizowanych, przełączaniu się między 3G i WiFi, około 2 godzinach rozmów i regularnym korzystaniu z komunikatorów, telefon wrócił w nocy z 11% baterii. W większości przypadków udało nam się uzyskać czas pracy na ekranie wynoszący około 4 godzin, choć czas ten nieco się skrócił, jeśli zdecydowaliśmy się grać w gry. W trybie gotowości telefon zużywał około 2% baterii na WiFi na każdą godzinę, gdy był włączony. Możemy sobie tylko wyobrazić, że dzięki Doze będzie lepiej, jeśli Marshmallow kiedykolwiek wyląduje na tym lotnisku.

Podsumowanie

Gdybyś zapytał nas miesiąc temu, czy K3 Note Byłby bez wątpienia telefon do odebrania w kategorii sub Rs 10,000. Jednak w obliczu Coolpad Note 3 łowiącego w dokładnie tym samym morzu, nie jesteśmy już tak pewni tej rekomendacji. Nie popełnij błędu, K3 Note pozostaje bardzo solidnym kierowcą, ale miejscami rozczarowuje wydajnością w grach i aparatem. Urządzenie zdecydowanie zapewnia więcej niż jakikolwiek inny telefon w tej klasie, z wyjątkiem Coolpada. Biorąc pod uwagę, że Coolpad jest o 1000 złotych tańszy od K3 Note, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że K3 Note został nieznacznie wyprzedzony. Powiedziawszy to, pozostaje to dobry wybór w kategorii poniżej Rs 10,000 i jeden na pewno nie żałować płacenia za, jeśli zdecydujesz się go wybrać.

Jak oceniasz artykuł?
Biblioteka